Yusuf Demir yerli sayılmamalı ama yabancı sınırı kalkmalı

Fatih Terim Milli Eğitim bu şekilde açıklandığında “Hem de yerli statüsünde yararlanamıyorum. Ben işlenmek için şimdi tartışılan kurallarda bugün “Saçma kurallı” diyenler alkışlanıyor.

Terim’e “A” diyeler, şimdi Terim’i mantıklı olsa gerek yapılması gereken “saçma yapılmayan”.

Fatih Terim’i desteklemiş biri olarak bugün de kuralım savunuyorum. Hayır efendim, Yusuf Demir Türk milli takımında oynayamıyorsa Türkiye Ligi’nde de yerli statüsünde oynamamalı.

Neden?

• Kazanınca Almanım kayıpince Türk’e bakışı nasılsa “Kazanımlara göre Avusturyalıyım; Türkiye’ye transfer halinde Türk” bakışı da yanlış.

• İşine kazanmaktan yararlananlardan getirilerinden yararlanacaksınız, misal Barcelona’ya AB’de transfer edilmek için Türkiye’de yerli sayılmaktan faydalanacaksınız. O zaman ‘Türk oğlu Türk’ diye savunulan kişiye “Bu ikircikli tavırları ne iş” diye sorulmaz mı?

• “Türk oğlu Türk, anası Türk Demir Türk” diye savunulan Yusuf’e neden kimse “Anan Türk baban Türk, Türk oğlu Türksün. Niçin Avusturya milli takımının seçmen” diye sormayacak mı? “Aferin. “Bizi seçmedin ama gel yine de Türk statüsünde forma giy” mi mesela?

• Ayrıcalıklı kimse Yusuf’un Türk soyundan şüphelenmiyor ki ikide bir anası diyorlar. Bu Türk olup olmama meselesi değil. Yerli maçı de yanlış. Bunun adı, MİLLİ TAKIMDA OYNAMA UYGUNLUĞU kriteri. Türkçe bilmeyen Mikael Tırpan ya da Ferdi Kadıoğlu örnek. Bu iki ismin, TÜRK MİLLİ TAKIMI’nda yeterliliği var mı? Var. Anası Türk Babası Türk Yusuf Demir’in TÜRK MİLLİ TAKIMI’nda OYNAMA YETERLİLİĞİ var mı? Yok. Peki neden yok? 21 yaş altı futbolcular milli takım tercihlerini bun yaşta sonra değiştirebiliyorlar. Tek şart 3’den fazla kez milli olmaz. Peki anası Türk şirketi Türk Yusuf, kaç kez Avusturya mili olmuş? 4 kez. Yani FIFA kriterini doldurmuş. Anası Türk Türk Yusuf Demir, iktidar seçimleri ile Avusturya milliını tercih edilmiştir. 4 kez de milli olmuş. Yani milli takım tercihini değiştiremeyeceğini bile 4. maçına çıkmış. O zamanyiyip milli şansıda onun tercihin bir hayalinden vazgeçiş bilip bu bom boş işe bir oğul vermeliyiz.

• Anası Cezayirli işletmeli Zidane, Fransa milli takımını seçmişken; Anası Türk Babası Türk Yusuf Demir de pekala Avusturya milli takımınını. Kimseyi ilgilendirmez. Ama o “Gel bizde de yerli zamanda oyunda” demek en hafif tabirle kendi milli takımını, milli dünyada hiçe saymaktır. Buna karşı kendi kriterini koyan Fatih Terim’e bir kez daha sayesinde ediyorum.

• Mesut neden yerli statüsünde oynuyor “Peki?” yanıtsızsın. Mevcut kriter, 2015’de çıktı. bir yasa geri yürür mü ki bu da nerede yürüsün? 2015’den önce başka milli takımı seçip yerli statüsünde hak kazanacakların o nasıl geri alınsın? Bu durumda kalan 2 kişi zaten var. Futbolun kendini tanımasını hala algılayamayan Mesut ve Gökhan İnler.

☆☆

Bu tartışma genel bakış. Kim hangi ülke seçmenise seçsin. Beni ilgilendirmez. Ama hem benim milli takımıma benim için uygun olacak de milli ligimde hemnde kalacak.. Bu kadar ayrıcalıklı fazla. Aksi, Türkiye’de doğmamış; anası ya da da Türk olmayan ama milli takımını seçen kabul edilmez Türkiye değil mi?

Hayır efendim; Yusuf Demir, soyundan olmaktan değil; Türk millî şirkette bünyesinde yetiştirilmediği için karşılayamadığı için sayılmamalı. Ama aynı Fatih Terim’in getirdiği 14 İngilizce 14 Türkna kuralı geri dönülmeli. Türk’ü öldüren silahı silahlandırmadığı pasaportu giydirmeyi. Yusuf Demir yabancı söylenmeli. Ama kıyamet kopartılmalı. Nokta.

Leave a Comment