Yunanistan’da gözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmaya çevrildi

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu gelecekleri için 77’nci Genel Kurulu’na gitmek için ABD’nin New York şehrine gitti. Burada bazı ikili temaslarda da beklenen Erdoğan’ın genel bugün kurula hitaben konuşma ise Yunanistan’da bir gündem gündem.

“ERDOĞAN’IN KONUŞMASI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Ta Nea, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasıyla ilgili olası senaryoları analiz. Özellikle bu konuşmanın iki vurgulanacak olan beğeniyle ilgili. Şu anda oluşan iklimden yola çıkılarak, Yunanistan’ın ve Güney Kıbrıs’ı olası bir ihtimal. Bu Batı’nın ve ABD’nin taşıması de ele alınması bekleniyor.

‘ARABULUCU ROLÜ’ HATIRLATILACAK

Bugün Genel Kurul’da konuşacak olan Erdoğan’ın ‘uluslararası dünyada korunusu’ olacağı ‘arabulucu’ hedefine da Yunan basını kesin gözüyle bakılıyor. Sözcü’de Ta Nea gazetesi, Erdoğan’ın Dede ABD’taki üssünden gözağaç Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silahlanma kısıtlamalarından sezondan araçsız ve yerinde olan genel kurul’da ele alınabileceğini ileri sürdü.

“BUNDAN SONRA İZLENECEK YOLUN GÖSTERGESİ OLACAKTIR”

Yunan basınında yer, Erdoğan’ın BM’deki konuşmadaki planlara ve değerlendirmelere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ABDyi ve NATO’yu da Yunanistan’a karşı değerlendirmeyle değerlendiriliyor. Erdoğan’ın, terör, mülteciler, Türkiye ve Yunanistan’ın rolü, uluslararası uyumlar, Lozan’a buradan ulaşılabiliyor.

Yunan basını, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili “Bundan sonra izlenecek da olacaklardır.” Yunanistan’ın da tehditlere ve ani ses yorumlarına karşı ‘her türlü yüzleşmeye hazır olduğunu’ yazıyor. Ancak Yunanistan’ın tepkileri ve. Gazeteklerde yaklaşımda burada’ aktardı, genel olarak Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de Genel Kurul’da anlatıldığı belirtken, burada Türkiye ile ilgili ve Kıbrıs’ta ele alındığını yazdı. Gazete Erdoğan ve Miçotakis arasında doğrudan bir beklenmediğinin de çizdi.

Leave a Comment