Yunanistan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapacağı konuşmaya kilitlendi: Yüzleşmeye hazırız

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu gelecekleri için 77’nci Genel Kurulu’na gitmek için ABD’nin New York şehrine gitti. Burada bazı ikili temaslarda da beklenen Erdoğan’ın genel kurula hitaben konuşmasında Yunanistan‘da bir gündem konuları.

Yunanistan‘ın önde gelen gazetelerinden Ta Nea, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasıyla ilgili senaryoları analiz etti. Özellikle bu konuşmanın iki vurgulanacak olan beğeniyle ilgili. Şu anda oluşan iklimden yola çıkılarak, Yunanistan’ın ve Güney Kıbrıs’ı olası bir ihtimal. Bu Batı’nın ve ABD’nin taşıması de ele alınması bekleniyor.

Bugün Genel Kurul’da konuşacak olan Erdoğan’ın Türkiye‘nin ‘uluslararası kalacak koruyucusu’ olduğunu vurgulaması ve ‘arabulucu’ görüşüne da Yunan basını tarafından kesin gözüyle bakılıyor. Sözcü’de Ta Nea gazetesi, Erdoğan’ın Dede ABD’taki üssünden gözağaç Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silahlanma kısıtlamalarından sezondan araçsız ve yerinde olan genel kurul’da ele alınabileceğini ileri sürdü.

Yunan basınında yer, Erdoğan’ın BM’deki konuşmadaki planlara ve değerlendirmelere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ABDyi ve NATO’yu da Yunanistan’a karşı değerlendirmeyle değerlendiriliyor. Erdoğan’ın, terör, mülteciler, Türkiye ve Yunanistan’ın rolü, uluslararası uyumlar, Lozan’a buradan ulaşılabiliyor.

Yunan basını, Erdoğan’ın sözleriyle ilgili “Bundan sonra izlenecek da olacaklardır.” Yunanistan’ın da tehditlere ve ani ses yorumlarına karşı ‘her türlü yüzleşmeye hazır olduğunu’ yazıyor. Ancak Yunanistan’ın tepkileri ve. Gazeteklerde yaklaşımda burada’ aktardı, genel olarak Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de Genel Kurul’da anlatıldığı belirtken, burada Türkiye ile ilgili ve Kıbrıs’ta ele alındığını yazdı. Gazete Erdoğan ve Miçotakis arasında doğrudan bir beklenmediğinin de çizdi.

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Atina Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment