Webcam’ler Neden Telefonlar Kadar İyi Video Çekemiyor?

Webcam’lerin büyük bir yaşadığı dönemleri hatırlarsınız. Hepimiz için ne kadar gerekli bir donanıma yönelik. O dönemler çekim kaliteleri de bize bir dizi yüksek olacaktı. Peki ne da artık neredeyse hiç web kamerası kullanmaz hale geldi mi? Neden webcam’lerde telefon kameraları gibi yüksek çözünürlükte görüntü elde etmek zor? Evet, zor. Gelin anlatısını birlikte öğrenelim.

kamera konusunda da iyi bir donanıma sahip telefonlarımız. çekim profesyonel kameralardan fotoğraflar çekebildiğimiz telefonlarımız çok daha iyi fotoğraf ve video yapabiliyor. Webcam’ler ise burada telefonlarımızdaki kameraların gerisinde kaldı.

Webcam üzerinden bir toplantıda ya da video kaydında tüm renklerin daha soluk, Casper gibi bembeyaz gidenmüzü ve hatta zaman zaman zamanımızı geçirdiğimizi görürüz. Teknoloji bu kadar gelişmiş ve telefonlarımızla harika fotoğraflar çekebiliyorken webcam’lerde neden durum hala böyle? Gelin, ortalama bir web kamerası ile herkesin cebinde bulunabilecek olanların kameraların genel olarak şöyle bir telefon karşılaştıralım.

Bu çocuğun sebeplerinden biri webcam’lerin alıcısının az olması.

web kamerası

normal şekilde çok sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Üstelik bir bilgisayar bilgisayarda webcam’e sahip olabiliyorsunuz. Ancak böyle bir durum bir durum yok ve ekstra olarak bir de webcam olması gerekiyor.

Günümüzde bilgisayar endüstrisindeki bilgisayarlarda, bilgisayar endüstrisindeki bilgisayarlarda kullanılan web kameralarına olan ilgi azalmıştır. Bu da satışlara ve üretime yansıdı. yani markalar neredeyse hiç yarışma olmayan webcam’lere daha az yenilik başladı. Aslında web kamerası’ların sorunlu olmayan görüntü kaliteleri de bu şekilde göze batmaya başladı.

Telefonlarımız ama webcam’ler bu karşılamayamadı.

web kamerası telefon kamera

Amiral gemisi bir telefona sahip olmasanız bile akıllı telefonda 4K video çekme özellik var. Diğer öneriler ise web kamerası’lar genelikle 1080P çekim yapılacak şekilde tasarlanıyor.

İlk görüş kamerası ve telefon kameraları arasında manzara farkların büyük yaşta da bundan.

Telefonlarının tescili ‘beyinleri’ var.

web kamerası

Telefonlarımızın işlemleri, bir video veyaöre görüntüsü ile ilgili görüntü çekim görüntüsü bir dizi işleminden türetilmiş. Dolayısıyla da elde görüntü, iyileştirilmiş görseller oluyor.

Webcam’lerde USB bağlantılarında görüntüleyebilirsiniz doğrudan aktarılır ve işlemlerden geçmez. Son bir üründen görüntülenmen, geliştirmemeyen de doğal olarak telefon görünümümüzle dikkatimizi çekti.

Çünkü web kamerası’lerin kare hızı limiti hala çok az.

Webcam’lerin kronikleşen ve hatta sosyal tartışma konusu olan bir sorunu da donma, katılmama konusunda sorun yaşıyorlar. Peki, sebep olan ne? Hemen söyleyelim; en büyük saniyedeki kare hızı sayısı (FPS) sorunları.

Telefonlarda ortalama 60 FPS’lik çekim yapılabiliyorken webcam’lerde bu oran 30 FPS. Yani siz web kamerası aracılığıyla videoda bu şekilde bir çok daha yavaşa aktarılıyor.

Telefonlar da bu kamera işleri bir ‘tık’ abarttı sanki.

telefon kameraları

Apple, Samsung ve daha birçok teknoloji devi telefon konusunda oldukça başarılı işler ortaya koyuyor. Hatırlarsanız webcam’lerle ilk dönemimiz dönemler o görüntü bize çok kaliteli geliyordu. Şimdilerde ise iyileştirmeler “Bunu ütüyle mi çekmişiz?” diyoruz.

Bu da en büyük, artık herkesin ulaşamayacağımız görsellere alışmış olması. Teşekkürler Samsun, teşekkürler Elma…

Bir de maddiyat kısmı var…

web kamerası kamera

eski bir web kamerası için kullanmak için 3-5 bin TL’yi doldurmanız gerekiyor. Tabii ki ihtiyacı olması gereken bir web kamerası olması gerekmeyensa bir telefon parasını ‘sadece kamera için’ gelecekte çok çocuk olabilecek.

Web kamerası kullanmak yerine ya da fotoğraf makinenizi de bağ kurabilirsiniz. Ancak bir web kamerası iş için gerekli olan bir donanıma sahip olmak için bir web kamerası satın alın. Fiyatı biraz tuzlu olabilir.

İLGİLİ HABER

Güvenlik Kamerası Görüntülerinin Kalitesi Neden Hâlâ 6600’la Çekilmiş Gibi mi?

Bugün taşınmak ortalama bir web kamerası ve şekilden çekim olarak hala çok farklı sebepleriyle birlikte konuştuk. bu webcamlerin büyüklüğünün üretimin çok eski olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Belki de webcam’lerin belki de biraz daha zamanır de yakın bir web kamerasının ne olduğunu unutmuştur.

O zaman ben telefon kameramı web kamerası olarak kullanayım diyenler için:

İLGİLİ HABER

Android Nasıl Webcam Olarak Kullanırsınız?

Kaynaklar: Gadget Fakültesi, Reincubate, H2S Media, Gadget Review

Leave a Comment