Volvo EX90 duyuruldu: Elektrikli amiral gemisi!

Safety Mind’den konuşma konuşmasını gerçekleştiren Volvo Cars CEO’su Jim Rowan yeni elektrikli amiral gemisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Volvo’nun “Elektrikten doğum ve yazılım ile tamamlandı” anlamına gelen yeni amiral geminin adı: Volvo EX90

Tam elektrikli premium bir SUV olan EX90 hali hazırda Volvo’nun amiral gemisi olan XC90’ın yerini alacak. Rowan bu yeni amiral gemisiyle ilgili olan kazalara ya da ölüme neden olduğu için beşte bir ölçüde faydalı katkılar “görme bir güvenlik kalkanına” sahibi demiş.

Güvenliğin sınırlarını zorlayan Volvo EX90, XC90’ın yerini alacak

Kaza ile ilgili olarak iyi bir araç olan Volvo bu hedefine ulaşmak için araca ilk Lidar açısından bakıldığında. EX90’ın tavan hattına yerleştirilecek olan bu sistem, mesafeleri yüksek dengelemeyle için için darbeli lazer ışık uygulama.

Lidar’ın yaşam konusunda farkların dikkat çekici olduğunu gösteren Rowan, “Son araştırmamız, bir arabaya lidar eklemenin olan kazaları yüzde 20’ye kadar azaltabilecek ve yüzde 9’a kadar iyileşmeyebileceğini gösteriyor.” dedi.

Luminar’a ait olan ve Volvo’larda standart donanıma gelecek olan Lidarlar, 250 metre gibi uzun bir yolculuk olacak şekilde olacak kadar yakın yayaları algılayabiliyor.

Lidar’ın bir kullanımı ise şehirsiz olmak için gece, gündüz ürünü. EX90’ın yol izleme sistemindeki Li’a 8 kamera, 5 radar ve 16 ultrasonik görüntü efektlidir. Volvo aracının adını ve güvenlik bilgilerini açıklamış olsa da, henüz tasarım ve teknik detaylarını benzer.

Bir başka yenilik ise gerçek zamanlı iç mekan algılama sistemi. Sürücünün yerinde olmak, iç mekanda meydana gelen oyun için risk yani tahmin etmek için. Bu sistem hakkında yola ne kadar baktığını ölçerken, seyir ve gidişat göz önünde bulundurulur.

Volvo’nun güvenliği araç otomasyonu başkanı Joachim de Verdier bu araç hakkında şunları söyledi;

“EX90’ın kadar yola çıkmak en güvenilir Volvo olduğuna inanıyoruz. Tüm güvenlik sistemlerimiz, algılayıcılarımız, yazılımlar ihtiyaçlarımız bir sonumuz ve bilgi kalkanı modeli.”

Volvo’nun bu yeni amiral gemisi 9 Kasım 2022 tarihinde resmi olarak tanıtılacak.

Leave a Comment