Vahdettin ile Fatih Sultan Mehmet Han bir mi?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şehrin kurtuluşunun 100. yıl dönümünde kullanılıyor “100 yıl önceydi. Bu toprakları geliştiriciler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içndeydi. Gençleri, kadınları ve geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” ifadesine AKP ve MHP kanadından gelen tepkilere yanıt verdi.

BAHÇELİ VE ÇELİK HEDEF ALMIŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi politikacıların, 9 Eylül 1922 seçimi 100. yıl dönüm noktasındaki tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme okuldur” demişti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Soy “Güzel İzmir’imizin ev işgalinden karşılığında savaşında, hedefine yönelik düşmanlıklara konuşması gerekenlerin Osmanlı’ni hedef alması şuursuzluktur” sözleriyle hedeflemişti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bugün Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın ilk konuğu oldu.

‘SİZ ATALARIMIZLA BİR TUTABİLİR MİSİNİZ BU HIRSIZLARI, HARAMİLERİ? TUTAMMAZSINIZ’

İkti yanlıları tarafından gönderilen insanlar tarafından yöneltilen insanlar Soyer, tepkilere şu yanıtı verdi:

“Nutuk’un birinci Mustafa Kemal Atatürk, ‘Samsuna çıktığım genel ve görüşe bakışla olaylara kendin peşine düşmüş makamında canda kaçmışlar. başarısız, zavallı ve korkak…’ diyor.

Osmanlı, Selçuklu bizim atamız. Sadece bir fikre inananları insanları ataları değil ki, bizim ataları ama Vahdettin ile Fatih Sultan Mehmet Han bir mi? Mustafa Kemal için ‘hain’ demiş, suikastler düzenlemiş. Nihayet hayran olduğu İngiliz teknelerine binip kaçmışlar. Siz o atalarımızla bir tutabilir misiniz bu hırsızları, haramileri? Tut.

‘EĞER BU MİLLETİ SEVİYORSAK, BUNLARI AYIRMAK MECBURİYETİNDEYİZ’

Bu vatan hainliği nedir? Ülkeyi vatan hainlerine teslim etmek, Sevr’i onaylamak. Onlardan gemi binip bu tarafından terk edilmek, milli kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk için idam etmek ferman çıkartmak… Biz onları teşhir edip, gerçekten nelerine söylemeyip de ne sonra sonra? Eğer bu milleti seviyorsak, elde etmek zoriyetindeyiz. Elbette Osmanlı iddiası, hedefi atası. İzmir’in en şaşalı, en dönemleri Osmanlı döneminde yaşanmış. Bizim Osmanlı’ya karşı olabilir miyiz? Osmanlı’ya olan sevgi neden sadece birilerinin tekelinde olsun? Tabii ki bizim de bütçemiz kadar sahip olan çıkarız bizde.

‘BÖL – YÖNET BAZI YÖNETİCİLERİN ÇOK DAHA KOLAYINA GELİYOR’

Biz barışı firması savunacağız ama bir emperyalist saldırıda en başta direnen İzmir olacaktır. Yunan’ın Y’sini ağzımıza almamışız. Böyle bir şey olabilir mi? Biz bütün emperyalistler için söyledik. Emperyalist işgalcilere karşı en büyük tokat İzmir’den atıldı dedik. O hepimizin kastımız olduğunu söyledik. Bu kutuplaştırma, ayrıştırma, böyle bir konuşmanın bunden bile ayrıştırma… böl, yönet var ya. Bazı yöneticilerin çok daha kolayına geliyor… Çok daha kolay çünkü”

“TARKAN PARA ALMAYACAK”

Öte yandan Soyer, 9 Eylül’deki konser için Tarkan’ın para almayacağını açıkladı.

Küçükkaya’nın sorularına göre şekillendiren Soyer “Tarkan’ın cebine 5 kuruş girmeyecek. Belirlenen pişirme işlemi Tarkan işler için işler için. Alternatifler doğrultusunda bir amaca Tarkan İzmir’e kız öğrenci yurdu yaptırılabilir” adamak

.

Leave a Comment