Türkiye’deki oto sanayilere ‘gurbetçi’ akını

class=”medyanet-inline-adv”>

Avrupa’daki yüksek ustalık gerektiren işlerde istemeyen gurbetçiler bu kadar Türkiye’deki oto sanayilerinde vardı. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, hasreden hem gideriyor hem de arızasını Türkiye’de çok uyguna uyguna yaptırabiliyordu. Ancak, EuroTL’nin 18 seviyesinden da dahil olmak üzere oto sanayileri bu yazý adeta gurbetçi alýmýný yaşadı.

yeni yetiştirmeyle ustalar, bütün yaz gurbetçilerin araçlarını yetiştirmek için ek iş bitirebilir. Biz de İstanbul Maslak’ta bulunan Atatürk Oto Sanayi’ni gezdik. Eylül alışverişi kolay kolay ulaşamıyoruz. Ustalar bu sezonda yaşananlar için döviz kurlarındaki gelişmelere işaret ediyor, gurbetlerde de araçlarını uygun şekilde yaptırdıklarını söyledi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiyedeki oto sanayilere 'gurbetçi' akınını

100 EURO’YA BAKIM

Maslak’taki sanayide bulunan küçük dükkanlarda bulunanlar, “Bu sene başı, Avusturya, Belçika ve Fransa gibi olmak insanlar olmak için diğer yıllara kıyasla daha çok gurbetçi geldi. mevcut, balata, jant, disk ve mekanik arızalar için Türkiye’yi tercih etmek. Yolu tamamlayacak şekilde araçlarını hazırlayıp tüm arazide yaptırıyorlar. Orada işçilik ve bazı muadil yedek parçalar çok pahalı. Örneğin, gün gün plakalı bir gurbetçinin arka balatısını nasılsın.

750 TL tutunca güldü ve orada yapsam en az 400 Euro olurdu dedi. 13 bin TL’lik, yanlışlıktan vazgeçeceknen 13 bin TL’lik fayda sağlayacağından bir gurbetçimiz ‘bir yanlışlık yapmayın’ diyerek düşündürdü. Adamların parası burada 18 kat oluyor. Orada 1.000 Euro’dan aşağı yaptıramayacağımı bakım ve parçaları burada 90-100 Euro’ya yaptırabiliyor” dedi.

Türkiyedeki oto sanayilere 'gurbetçi' akınını

class=”medyanet-inline-adv”>

‘YÜZDE 50 DAHA UYGUN’

Sanayideki dükkanda BMW gibi lüks sınıftaki araçlarla fiyattan farklı bir Avrupa’da ise aradaki 500 burada bir otomobil arabasını ve parçayı biz 1.200 Euro’ya yapacaksınız. Gurbetçilerin bizi tercih etmesindeki önemli şeyler hakkında güven ve samimiyet” sözleriyle anlattı. 15 yıldır Paris’te yaşayan gurbetçi Murat İdris şu ifadeleri kullanıyor: “Her sene aracımın araçlarını ve diğer mekanik problemlerini Türkiye’de yapıyoruz. Yurtdışındaki bir ustaya aracımın kaputunu açtırmam. Türkiye’de alışveriş mağazasından alışverişe göre 40-50 sınıf daha uygun. Diğer yandan, burada daha rahat ediyorum. Yani güven ve de bizim ürünlerimizdeki en önemli sebep. Sadece sanayi için değil diş, göz gibi sağlık işlerimizi de bekletip Türkiye’de gerçekleştiriyoruz.”

class=”medyanet-inline-adv”>

UKRAYNA PLAKALILAR HER YERDE

İstanbul’daki oto sanayi sitelerinin hemen her yerinde ve Rusya plakalı araçlarında bulunuyor. Savaştan araçlarla kaçıp Türkiye’ye sığınan Ukraynalılar bakımlarını Türkiye’deki ustalara yaptırıyor. Sanayideki ustalar, “Rusya-Urayna gibi görünen şubat beklentin bu savaştan kaçıp aracıyla eğitime devam etmekle birlikte. Onlar da bizim yenilerimiz oldular. her ay 1-2 yeni Ukraynalı geliyor. Aracının bakımını ve onarımını yaptırıyor. İşin garip yanı son Rusya plakalı sayısı da artmaya başladı. Bu sene gurbetçilerle birlikte Rusya ve Ukraynalı müşteri akını oldu” diyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiyedeki oto sanayilere 'gurbetçi' akınını

FARINI ALIP GELEN VAR

İstanbul Atatürk Oto Sanayi’ndeki ustalardan Sebahattin Binici, “Avrupa’da bazı parçalar daha ucuz olduğu için parçalarını atıp burada taktıran var. Hatta yıllarının hazırlığını şimdiden hazırlanıyor. Örneğin, orada biri farı temizlemeye, onarmaya uğraşmaz. Burada temizleme, onarma ve işçilik 3 bin TL. Gurbette farı değiştirse 7-8 bin TL’den aşağı ödemez” dedi. Binici, “Gurbetçiler hem ziyaretini yapmış olmuş oluyor, hem de işi bitip gidiyor. Ağırlıklı olarak balata, lastik, mekanik, mekanik gibi yoğun olacağı işleri burada yaptırıyorlar. Bu ara Ukrayna ve Rusya’dan da çok insan arabasını yaptırmaya geliyor” dikkat çekti.

.

Leave a Comment