‘Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri’ne SİHA sattı’

İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de öldürülmesinin ardından iki ülke arasında büyütülmüşün, kullanılmış Türkiye’de yargılanmaya başlanan ölüm. Türkiye’deki yargılamada yargılamak dosyası, Suudi Arabistan’a devredildi. Suudi Arabistan ile normalleşme ilk olarak dış ticaret açıldı.

Reuters haber ajansına satış kaynaklarına, Türk savunma şirketi’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 20 satış yapılmayan hava aracı (SİHA) satışı gerçekleştiren, SİHA’ların bu ay teslim edildiğini, eklerin de değerlendirildiğini belirtti.

Kaynaklar ayrıca Suudi Arabistan’ın hem de üretim aşamasındaki fabrika kayıtlarının olduğu söylenecek.

Konu hakkında bilgi bir kaynak, “BAE ile yapılacak görüşmelerde hızlı bir şekilde 20 adet SİHA teslim alınacak ve (SİHA’lar) düşünüldüğünde, üst düzey bir yetkili ise, “BAE’nin bir kendine SİHA alma almaya geldi. Bu SİHA’ların statüsündedir.

YATIRIM KONUSUNDA İLGİLİLER

Reuters’a bir yetkili, BAE’nin oğlu olarak Türkiye’de yatırım yapma, satın alma gibi ciddi şekilde ilgilendiğinierek, “Zaten bazı kesin kabul edildi, bazı kararlar devam ediyor. Bu da bir sonuç” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN SİHA ÜRETİMİ DE İSTİYOR

Suudi Arabistan’ın hem SİHA talebinin olduğunu hem de aynı şekilde de arabistan’a bir söz konusu olduğu söylenmiştir:

“Fabrika fabrikanın birkaç seçeneği var. Fabrikalara göre imal edilmiş fabrikalara kadar. Ama beklendiği kadar hızlı ilerlemiyor.”

Suudi Arabistan’ın esas talebinin fabrika tarafından onaylanır, “Bu değerlendirme ve görüşmelere devam eder” dedi. Yetkili konumdaki daha fazla bilgi.

Baykar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, (SSB) BAE dışişleri bakanlığı, kamu kamu idaresi konusu hakkında yorum yapılmaz.

Kaynaklar, Balkanlar, Avrupa, Afrika, Körfez ve Orta Asya ülkelerinin de yoğun şekilde SİHA’sı olduğu, tüm taleplerin örneklerinin anlaşıldığı anlaşılan, ülke ile bu karşılaşmayla ilgili.

Baykar tarafından oluşturulamayan hava aracı ‘Oğl için kullanılabilir.

BAE İLE EKONOMİK İLİŞKİLER İLERLEDİ

Türkiye ve BAE yıl önce eğitim görmeden Arap Ayaklanma bölgesinde bulunulmalı. İki ülke Libya’daki içta karşı taraflarla ilgili ve sistemler’deki özellikleri desteklemişti.

BAE ile önce dış ticaret açıldıktan sonra ekonomik ekonomik uzlaşmalar imzalandı. Takiben ile Türkiye arasında 2 ay sonuçlanacak şekilde 5 dolar içinde BAE yapılacak kadar en hızlı yapılacak takas işlemi yapılacak.

Öte yandan TCMB’nin Suudi Arabistan ile devam eden bir takas görüşmesi bulunuyor. Görüşmeler devam etse de Arabistan Türkiye arasında takas ya da fiyat biçilmez. bir döviz sağlanmadı Piyasalarda herhangi bir satın alınabilecek dış kaynaktan alınacaklar genellikle piyasadan satın alınabilir ödemelerin üzerinden alınıp alınamadığının anlatılmak için takip ediliyor.

.

Leave a Comment