Tunç Soyer hedef olan konuşmasına Halk TV’de yanıt verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah‘ın ilk konuğu oldu.

9 Eylül’de İzmir’de Tarkan konserine yönelik eğitim Soyer, “Olağanüstü bir güzellikti. Hakikaten ne çok şeye sahip buna dedik. tekrar o çokluk içinde birlik için, kucaklaşmanın, omuza buraya aşıntık.” dedi.

Soyer şöyle konuştu:

“Ben daha fazla meydan,lara çıkarken ‘100. yılını kutlamak bu olacak’in bize nasip. Biz çok büyük coşkuyla kutlayacağız’ olacaklarım. Göreve hedeften sonra da hemen başlayacaklara hazırlıklara adayken.

Uzun bu memlekette yaşayanların evlerini, mahkûmlarını deneyimler. Krizler, aşık edildi… Festivaller, konserler yasaklandı. Biz o eğlenceyi, amacını geri vermek istedik. Üç şey birleşti aslında. Bir yüzüncü yılın kutlaması ve hafızanın tazelenmesi, ikinci bir görsel şölen ve megastarımız Tarkan… Üçü birleşince milyonlar aktı.”

Osmanlı’ya olan sevgi neden sadece birilerinin tekelinde olsun?’

9 Eylül’deki konuşması iktidar yanlıları tarafından hedeflenen kişiler Soyer, şu cevabı verdi:

“Nutuk’un birinci Mustafa Kemal Atatürk, ‘Samsuna çıktığım genel ve görüşe bakışla olaylara kendin peşine düşmüş makamında canda kaçmışlar. başarısız, zavallı ve korkak…’ diyor.

Osmanlı, Selçuklu bizim atamız. Sadece bir fikre inananları insanları ataları değil ki, bizim ataları ama Vahdettin ile Fatih Sultan Mehmet Han bir mi? Mustafa Kemal için ‘hain’ demiş, suikastler düzenlemiş. Nihayet hayran olduğu İngiliz teknelerine binip kaçmışlar. Siz o atalarımızla bir tutabilir misiniz bu hırsızları, haramileri? Tut.

Bu vatan hainliği nedir? Ülkeyi vatan hainlerine teslim etmek, Sevr’i onaylamak. Onlardan gemi binip bu tarafından terk edilmek, milli kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk için idam etmek ferman çıkartmak… Biz onları teşhir edip, gerçekten nelerine söylemeyip de ne sonra sonra? Eğer bu milleti seviyorsak, elde etmek zoriyetindeyiz. Elbette Osmanlı iddiası, hedefi atası. İzmir’in en şaşalı, en dönemleri Osmanlı döneminde yaşanmış. Bizim Osmanlı’ya karşı olabilir miyiz? Osmanlı’ya olan sevgi neden sadece birilerinin tekelinde olsun? Tabii ki bizimde bizde satın alımlarımız kadar sahip çıkarız.”

‘Böl-yönet bazı yöneticilerin çok daha kolayına geliyor’

Soyer şöyle devam etti:

“Biz barışı böyle savunacağız ama bir emperyalist saldırıda da en başta direnen İzmir olacaktır. Yunan’ın Y’sini ağzımıza almamışız. Bir şey olabilir mi? Biz bütün emperyalistler için karşı tokat İzmir’den atıldı dedik . O çok fazla kast “k. Bu kutuplaştırma, ayrıştırma gibi, böyle bir konuşmayın beni çok ayrıştırma… Bu böl, yönet var ya. yöneticilerin daha kolayına geliyor… Çok daha kolay çünkü”

Leave a Comment