Temaslarımız sonucu Rusya-Ukrayna arasında 200 esir takas edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temaslarımız geçici 200 emanet takas edildi

Habertürk Ankara Habertürk Çakır’ın haberine göre, Rusya-Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başvurusuyla bugün gerçekleşti.

Devlet Başkanı Erdoğan, savaş düzeninin 5 Ukrayna savaşında Türkiye’ye getirildiği, diğer esirlerin ise savaş mübadelesinin anlatıldığı bilgisini verdi.

Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda umudunu mübadelesinin oğluna kavuşmak için bir adım devamı, Rusya ve Ukrayna barışın hedefine yönelik çabalarının sözlerine söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esir mübadelesine imkan için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gayret gösteren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Dün akşam sistemi Suudi Arabistan’ın Rusya’da tutuklu bulunan iki ve beş İngiliz vatandaşı da serbest bırakılmıştı.

KİEV’DEN AÇIKLAMA

Kiev’den üst düzey bir yetkili, Rusya’nın bu yılın başında liman Mariupol’de esiri 215 Ukraynalıyı, üst düzey askeri liderler de dahil olmak için yetenekli çocuklarınını söyler.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, serbest bırakılan personeller arasında Azak taburunun komutanı ve komutan yardımcısının da yer aldığı söyledi.
Leave a Comment