Taşların Yerine Oturmaya Başladığı Yüzüklerin Efendisi Dizisinin 4. Bölüm İncelemesi

küçüklerin efendisi dizinin 4. bölümü, taşların küçük küçük yerlerine oturmaya bir bölüm oldu. aksiyondan amaçlananlara ve yönlendirilenlere odaklanılmış. bölüm; miriel’in, rüyasında numenor’un çöküşünü görmesiyle başlıyor. görsellik bu sahnede yine çok güzel.

galadriel ve miriel

galadriel galadriel galadriel ah galadriel! ben söylemekten bıktım, senaristler söyletmekten bıkmadı. galadriel, orta dünya’daki en eski elflerden biri ve silmarillion’da “orta dünya’da kalan tüm elflerin en güçlüsü ve en adili”, yüzlerin efendisi kitaplarında ise “elflerinin en yaşlıları” olarak tanımlanıyor. valinor’daki ağaçların ışığı altında yaşanmış. ikinci çağda, güç halkaları dövüldüğünde evli ve orta dünya’da kendi hava ile ünvanına sahip. ünvandan yoksun nedenden, küçük yaştan küçük bir kız gibi davranarak bakar mısınız? gerçekten halbrand’dan, “nasıl konuşulacağını öğren” diye akıl alacak mı biri mi galadriel?? modern dönem karakteriniz için güzelim karakteri mahvediyorsunuz.

– miriel: eski güzel karakterlerden biri. standart fil beyazlığında bir karakter olan karakter, siyahi güzelliğe işlemek tartışılır tabi ama oyuncu sırıtmamış rol. dizideki güçlü karakterlerden biri ve palantir’in bilgisine sahip. aynı zamanda pharazon’dan ve var bir bölümden gelen çok fazla baskı. bu bölümün karşısında.

gelelim halbrand’a

şu an çoğu kişi halbrand’ı görmekte. özelden bu ihtimali öngörlerden yolaçar. şimdi ne var bakalım… sauron, çünkü:

* demirciliğe meraklı ve çok iyi olduğunu iddia ediyor (sauron çok yetenekli bir demirci)

* numenor’dan anakaralar (bunu nümenorluları manipüle etmek istemek için olabilir)

* güneyleri’nın, uzun olmayan toprak olan küçük. güney toprakları’nın (mordor) küçük küçük = sauron.

* insanların korkularını kullanarak nasıl manipüle ve “usta olunacak” diyaloğunuz.

sauron değil çünkü:

* demircilikte iyi olması bir şeyi her şeyi kanıtlamaz ve numenor gibi bir yer ordan cennetlemeden biri için bulunmaz nimet diyebiliriz. halbrand’dan şüphelenmemize yol açacak bir repliği uzayıp onu görüyoruz. buuza de galadriel’e: “…karşındakinin en çok planlamayı planladığının belirlenmesin iyi olur. dedi.

numenorlular en çok ölümden korkarlar. şimdi bir düşünelim, 9 insan lideri ölümden korkmamaları konusunda ustalaştıran “aracı” onlara kim verdi ve hakim oldu mu? sauron tabii ki.

Aslında halbrand, bir çeşit aragorn da olabilir.

* “kötü adam olmayacağından”, kötü bir şekilde ortaya çıkacak bir adam iyi.

* eski zaman öncesi eski ve krallığı çocukluk bir son kullanım.

* adı geçen bir yıl mensubu, ulaşımla barışmaya ve onumuzunyeye arabası.

Bildiğim sauron’un/annatar’ın kimden öğrendiğini şaşırtması lazım. halbrand çok gözden ve insan önce. o yol o sauron gibime gelmiyor.

– gelelim adar’a. adar ilk defa net olarak gözüktü ve yıpranmış bir hâli vardı:

sauron ortalıkta yokken elinde bulunduran biri bence. sauron değildir. adar’ın, arondir ile beleriand’dan şekli, genelki hüzünlü ifade; onun bir şekilde evi ve ilgiliyle hayalini canlandırdığını ya da yozlaşmışsın. yani karanlıkta ve morgoth kelimesinde ilk elflerden biri. Davasında haklı olduğunu da “boyutu çok yalan söylediğini” iddia ediyor zaten.

ve adar’ınlarıand’daki nehrin ağzına gelmeden gelmeden… acaba bu sirion’un limanları olabilir mi? maglor arkadaşı kıyımı için oradaydı ve silmarillerden oluşan birinden eli yanmıştı ve onu atmak zorundaydı. daha sonra, bu olay hafızasından silinene kadar kıyılarda içinde dolaştı. adar’ın da sadece elinde elinde var ve vücudunda yanık ilişkisi var. onu maglor mı yapacaklar acaba. gerçekten beni düşündürüyor…

– gelelim, celebrimbor’a verilen oğlun nişanına. orklar, adar’a çok fazla saygı duyuyorlardı, hatta ingilizce altyazıda “orklar saygıyla homurdanıyordu”. ama ilerde orklar, sauron’un yanında yer alıyor; bu artış, karanlık lordun sadece elfleri kontrol etmek, aynı zamanda güney toprakları’ndaki potansiyel bir potansiyelgüç için gelecekte olmak için de ‘denemek var. bu da bizi galadriel’e getiriyor. sauron güney toprakları’ndaki rekabetiyle o ilgilenecek ve bu sauron’a eregion’da, lidersiz bir ork ordusunda ve adar’ın güney toprakları’nda her türlü altyapıda daha fazla kazandıracak. gil-galad’ın, galadriel’in istemeden de düşmana yardım etmesi ve kötülüğü yayması hatırlatmalarını hatırlayın.

– cebrimbor, biraz bölümle ve ilgilili bir şey. okulunun oğlunun sürmet kulene çalışması. arka planda başka bir nedeni var. bir de halbrand’ın galadriel’e hatırlayın. ve kutlama; elrond ile memnun kalacak, ona yardımcı olmak için çok sevilecek bir anıyı “tanıması”. Daha sonra elrond, yaşamla ne bitince görmek için hayal kurmaktan korkmaktan bahseder. çok manipüle edici bir gibi geldi bana.

gelelim uzayki en okullarından küçüklerden, elf sahnelerine

elrond durin ıv’ün ve işe yaraması, işi en güzel parçalarından biri. etkileşimleri, özel de nasıl tanıştıklarının bir şekilde anlatılması uğurlu. buram buram legolas ve gimli bacakdu.

– harikakhazad-dum yine harikakdu. ayrıca 3. durin, hem iyi bir kral hem de baba olarak idare, oğluyla hastanesi durumu. 3. durin’i oynayan peter’in sesi ve gözleri o kısacık sahnelerinde saframullardı. güzel oyunculuk sergilemiş. zaten westworld’den.

“yeni bir olan mithril, elfler için dövülen 3 yüzüğün ana olabilir mi acaba. buradan durin ile elrond arasında bir konu çıkacak gibi olacaktır.

– elrond’un, disa ile sırasında gözden kaçırıldığı sahneyi de vor. Elflerin görme ve elde etme imkanlarının ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. “elf gözlemlerinin neler olduğunu görmek!”

-gelelim isildur’a. deneyenlerin da çıraklıktan atılmasına sebep oldu. bu aslında isildur’un karakter olarak eksikliklerini güzel bir sahneydi. bencil ve kuş bakışı göremiyor. isildur iyi bir insan ve harika şeyler yapacaksın, zayıflığım.

– pharazon da miriel orta dünya’dayken tahta geçmek için hamle yapacaktır.

– palantir ve narsil’i gördük. evet narsil. narsil , son yapı yapısındaki kral elendil tarafından kullanılan ve oğluısildur tarafından, bu yapı son yapısı içinde teküğün sauron’un finansmanı için kullanılan ve bu kazanılan bir uzun kılıç. kırılan kılıç olarak biliniyordu. daha sonra andúril olarak dövüldü ve aragorn’un kılıcı oldu. filmdekiyle hemen hemen içinde bulunan sahipler. ayrıca arkada bulunan tablodakiler beren ve luthien olabilir mi?

uzayda saçma sapan şeyler de var tabi

ilki o en baştaki “elfler işimizi alacak” sahnesi. yahu koskoca elflere kaçak kullanım uygulamasısi de ya ne diyim size ya ahaha. neden ücretlerle nümenor’a isterler ki? elf krallıkları fakir ve yoksul ülkeleri değil. trafikte yapılan bir gönderme o.

yavaş çekimde yine bir yavaş çekim sahnesi. theo ve arondir’in, orklardan kaçış sahnesi kötüydü bence. ordabronwy ölmedi maalesef.

sinema seyirciyi büyüleme sanatıdır. İzleyicileri, kendi çekmeyi ve hazırlıkları devam ettirmeyi düşünmüyoruz. bunu, zengin ve estetik sahneler yaratarak ve bunlardan duygu ileten ve izleyicinin odak noktasını canlandıran bir anlatı örerek yapar. seyircinin büyük özel bir şey deneyimle sağlayacak sinema.

tv ise farklı bir mecra. izleyici kitlesi daha geniş, ekranlar daha küçük ve zaman daha kısa. halk dizilerinden, eğlence bekliyorlar. tv şovları doğru sahneler kurgusu, teknikye kadar bilgi verir ve hızlı tempolu anlatılar oluşturur. bu dizi de sinema ile tv şovu arasında bir çizgide gidiş geliyor. bir yandan kendimiz süslemek bir yandan da tempoyu artırıyor.

ben özellikle sinematografiği ve şehirleri çok beğendim. numenor gerçek bir şehir gibi görünüyor. peter jackson’ın minas’i gözüme hayatta kalmam artık. ama armenelos çok geniş ve büyüleyici. doğu rom.a şehirlerini andırıyor konstantinopolis’e benziyor ve ana saray da ayasofya’ya benziyor.

– sondaki nimloth sahnesi de çok fazla. Bölümden ayrılmadan önce açılan ve bölüm’den çıkanlardan bitiyor.

– müzikler de bu bölüm. özellikle sonda çalan beyaz yapraklar kaybolmuş gitti. zaten nümenor parçasına aşık oldum, izliyorum.

Numenor

yine uçlarda olmayan bir bölümdü. ne çok iyi ne de kötü. 7.5/10. haftaya bakış.

.

Leave a Comment