Son dakika: Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor… TOKİ’den konut dolandırıcılarına karşı uyarı

class=”medyanet-inline-adv”>

TOKİ’den yapılacak açıklama:

Son günlerde konuta toplanmada zorlanan dar gelirlilikleri konut sahibi yapan ve dolandırıcılık aşamasında bulunabildiği tespit edildi.

Cumhuriyet satın alma en büyük sosyal konut projesi olan 250 bin Sosyal Konut Projemiz kapsamında bundan sonra kurada’ yapılacak’ başvurulacak ve bundan dolayı para belirleneceği belirlenecek dolandırıcılık girişiminde bulunulacağı şikayetleri gösterilecek.

endişeli ki; İdaremiz tarafından satın alınan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu vb. tamamı T. Halk Bankası ve TC Ziraat Bankası’nın yetkili şubeleri aracılığıyla yapılmakta başka bir banka şubesi ve/veya hesapları üzerinden işlem yapmamaktadır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Aynı zamanda bir tür adı olan bir talep ya da ön talep ya da kapora vb. işlem yapılmamaktadır. Bu ürünün boyutu telefonla veya hedeflenecek olan hedeflere ulaşacakları vadeden, ödeme talebinde bulunulması gereken. Ayrıca başvurunuz için başvuruda bulunulması için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

‘İTİBAR ETMEMELERİ GEREKMEKTEDİR’

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, internet sayfamızın (www.toki.gov.tr), çağrı merkezi (444 86 54), kurumsal sosyal medya hesapları ve konusunda kısıtlı olmayan hesapları, iş ve işlem yapmaları gerekir.

Son dakika: Milyonlarca kullanıcıları ilgilendiriyor... TOKİden konut dolandırıcılarına karşı uyarı

25 SORUDA SOSYAL KONUT PROJESİ

Cumhuriyet satın alma en büyük sosyal konut projesiyle ilgili tüm merak edilenler…

1- Bir ev var, yazlık yapmak için arsa projesine başvuru yapmak istiyorum, mümkün mü?

Evi olan vatandaş konut ve arsae alıştırma yapmak. Dar gelirlinin ev sahibi olması hedeflendiği için arsa projesinde kullanıma uygun değildir.

class=”medyanet-inline-adv”>

2- Tapusu benim adıma olan bir arsa var. Arsam olması konutuna engel mi?

Arsası olan kişita başvuru yapmak. Ancak arsa şansına uygulanabilmektedir.

3- Memleketimde tarlam ve hisli tapum var. Bu konutata başvurabiliyor muyum?

Bağımsız ve tam hisseli olmayacak şekilde başvurabilirsiniz. Tarlanız olması da engel olmaz.

4- İşyeri için gerekli sağlıyorum. Evim olması gereken bir şeyi yapmakmı mı?

Konutu olan kullanıma hazır hale getiriyorsa iş yapmak.

5- İstanbul’da hem Avrupa hem de Anadolu yakasında 2 projeye yapabilir miyim?

Gerekli olan kişi için tek başvuruda bulunun.

class=”medyanet-inline-adv”>

6- Hem konut hem de arsa öğretmenleri geldi. İkisine aynı anda yapılabilen mümkün mü?

Aynı ailede kişi konut ve arsanın seni seçmeli.

Son dakika: Milyonlarca kullanıcıları ilgilendiriyor... TOKİden konut dolandırıcılarına karşı uyarı

7- İstanbul’da, İzmir’de yaşayan ama nüfusa sahip bir yer. Hangisinden başvuru yapmak gerekir?

Kişilerin başvurularında ilde en az bir yıl ikamet şartı var. Bunun dışında ise bir nüfusa sahip olunan insanlara yani memleketlerine de yapılabilirler. Yani tercihn. Ancak ikisine birlikte kullanın.

8- İlk gün başvuru yapmak istiyorum ama e-Devlet sistemi çok yoğundu. Ancak 3. gün giriş yapabildim. Geç yaşayabileceğiniz bir şey mi?

class=”medyanet-inline-adv”>

Başvuruyla ilgili olarak belirlenecek bir kura görüntüsü ile belirlenecek. Adına ilk gün başvurularıyla oğul günlük başvuruları yapmak bir fark yok.

9- Eşim ve benim gelirimin 15 bin lira. Hane geliri için uygun olduğu için başvurulur. Birlikte çocuk 18 büyük 3 çocuğumuz var. Onlar da yapabilirsiniz mi?

Hanede için gerekli olan yaratmayı anne ve babadan biri yapabilir. Evde 18-30 yaş arası bir genç varsa o kişi aile gelirinden hesaplanır. Gencin kendi geliri İstanbul’da 18 bin TL, diğer 16 bin TL altındaysaillerde özel kontenjana başvuru yapılabilir. Aynı 3 durumda çocuk varsa 3’ü de yapabilirsiniz.

class=”medyanet-inline-adv”>

10- 40 yaşındayım ve ailemle olmaz. Babam sosyal için başvuru yapacak, ben de yapmak yapacağım?

30 büyük bir çocuk ailesiyle yaşıyorsa ayrı bir hane olarak kabul görür ve o da başvuru yapabilirsiniz. Söz gelimi eşinden ayrı biri anne kızıyla başladıysa, baba ayrı ayrı başvuru yapabilirsiniz. Bunun için ona de de evinin tatbik etmek ve kazanmak şartını tatbik etmek gerekir.

Son dakika: Milyonlarca kullanıcıları ilgilendiriyor... TOKİden konut dolandırıcılarına karşı uyarı

11- Başvuru 2+1 ya da 3+1 şeklinde konut tipi görünür mü?

Başvurular tipi ayrımı olmadan proje bazında yapılacak. Kurada hak sahipleri olan kişiler daha sonra ‘konut belirleme kurası’ çekilecek. .” konut tipi, katı ve cephesi belirlenecek.

12- Daha önce TOKİ’den sosyal konutlarda yaşamam. Yeniden kuraya katılma hakkım var mı?

TOKİ’den okur yazarlık uygulamaları yapamıyor.

13- Engelliyle sınırlamak nedir? Engellilik oranı ve engelli yaşı için kriter var mı?

En az yüzde 40 engelli olunması gerekli. 18 küçük çocuk çocuğu olan anne ve babalar kendi adına yapılabilir. 18 yaş büyük engelliler ise vasi/velileri ziyaret edecek. Bu yasal vasilik kararında hüküm bulunmalı veya vasilik makamı olan mahkemeden uygunluk yönetimine alınmalı.

14- Eşimin vefatı nedeniyle maaşımı alıyorum. Emeklilikten faydalanabilir miyim?

Yapabilirsiniz. Emekli maaşı alan çocuklarla uğraşıyorlar.

15- Hiç bir gelirim yok, başvuru yapmak mi?

TOKİ konutlarında geliri olma koşulu yok, yapabilirsiniz.

16- Ticaretle biri ya da çiftçilerini nasıl tespit edilir?

Ticari faaliyet 1 yıl vergisinde olan net çerçeve 12’ye üretim ile gelirini hesaplar. Bilanço ve işletmeye göre tutanlar hariç, zirai faaliyette gelir ise gelir gelir esas alınır.

17- Şehit ailesi ve gazi başvurusu önceliği kime ait?

Şehit evli ise eşlik etmek, anne veya babadan biri başvuru yapabilir. Şehidin evlenmiş vefat almış ise şehidin yetim aylığı alan çocuğu durumunda çocuklar müşterek eşi olması veya sahip olması gerekir. Şehit ailesi ve gazilerin TOKİ’den bir kez ev alma hakkı var. Bu kategoride, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu, hak talebi onaylananlar kullanılabilir.

18- Kuralar ne zaman çekilecek? Eğer kurada çıkmazsam, ödediğim ücreti ne zaman alırım?

Kuralar 2023’ün ilk olacak tamamlanacak. Kuradan sonra 5 iş günü içinde iade yapılacak. Başvurusu iptal edilenler ise kurayı beklemeden parasını iade alabilir.

19- Hak sahibinden sonraatı fazla hazırlık ya da vadeyi olası mü?

Peşinatı fazla ödeme ya da vadeyi kullanmakk mümkün. TOKİ onun yılnu erken ödemeyenler için konaklama seçeneği sunuyor. (Ortalama yüzde 20 indirim) Hak sahibi olanlar kredi kredisi erken kapatusunu hemen alabilirler.

Son dakika: Milyonlarca kullanıcıları ilgilendiriyor... TOKİden konut dolandırıcılarına karşı uyarı

20- Kurada hak sahibim taksitleri Ödemeye hemen mi başlamam gerek? Taksitlerim her yıl ne kadar artar?

Hak sahibi olan kişi ödemelerini için TOKİ ile sözleşme imzalaması gerek. Kuradan hemen sonra değil, sözleşmeden sonra taksit ödemeleri başlar. Taksitler 2 kere yapılan maaş zammı göre artar. Ancak bu üst sınır. Söz gelimi bu yıl memur zammı toplam yüzde 80 olsa da taksit yüzde 25’te tutuldu.

21- En çok kaç ay vade olabilir mi?

Konutta 240 ay, arsa ve işyerinde 120 ay vade ile ödeme yapabilme var.

22- Başvuruda bulunduğum proje işime çok uzak. Hak sahibi evi kiraya verebilir miyim?

Sosyal konutta hak sahibi evleri kiraya hakkı verme var.

23- TOKİ’nde ev ne zaman teslim edilir mi? Dilediğim zaman evimi satabilir miyim?

İlk etaptaki 250 bin konut 2 tamamlanacak. Ancak borç bitmeden yapılması mümkün değil. Borcun kapanması durumunda satabilir.

24- Arsa isteklerine göre yaptım. Hak sahibi olmayacağım evimi aradığında yaptırabilir miyim?

Arsa alacaklar evlerini 2 yıl içine almalı. Ancak devletten bir altyapı sorunu olmaz ek süre verilecek.

25- başvurula başvuranların ev sahibi Yalan olma var mı?

Başvurular TOKİ tarafından inceleniyor, yanlış bilgiler veriliyor. Ancak buna yönelik bir başvuru dosyasından kaçmış ve kurada ev şeklinde ise, daha fazla indirimli hak iptali yapılacak. Devlet Başkanı Erdoğan’ın bu rekabeti, fırsatçılık yapanların yarışmalarını kazanacaklarını söyledi.

FİYATLAR NASIL?

* Konut fiyatları 608 bin lira ile 950 bin lira arasında. Aylık taksitler 2 bin 280 liradan başlıyor, 3 bin 562 liraya kadar çıkıyor.

* Müstakil arsada 192 bin 500 lira, taksitler 1.604 liradan, hisseli arsada ise 112 bin 500 liradan, taksitler 937 liradan başlıyor.

* İşyeri fiyatları 351 bin liradan, taksitler ise 2 bin 633 liradan başlıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI

* Tüm kategorilerde TC vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak şart.

* Konutta kişiyle satın alma, eşinin 18 küçük küçük önceun eviden daha ve daha fazla TOKİ ev almamış gerekli. İstanbul’da hane gelirinin en fazla 18 bin TL, diğer illerde 16 bin TL olması lazım.

* Arsa tahsis edileceklerin, sınırlı bir ev veya ergin küçükundaki herhangi bir belediyeye ait olabilecek müsait araziye sahip olan bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir birimine uygun olan arsaya sahip olabilir.

* İşyerinde, işyerinde bulunan bir işyerinde olmak veya o ilinde faaliyette bulunuyor. Başvuru, Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi gibi belgeleri gösterire sahip olmalıdır. kullanıcın, eşinin ve 18 küçük etkiinde sanayi dükkânı da tasarlamak.

* Arsa ve konutta başvuru bedeli 500 TL, işyerinde 2 bin TL olarak belirlendi.

.

Leave a Comment