Son dakika FED faiz kararı belli oldu… İşte 2022 eylül FED faiz kararı açıklaması

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD Merkez BankasıFed), merakla beklenen ilgi konusu firmasıdır. Buna göre banka, ekonomistlerin gözetiminde politika faizini 75 baz puan yükselterek; faizleri yüzde 3,00-3,25 hasna yükseltti.

Fed bir toplantının bakımı temmuz önceki gibi, faizinde beklenti paralelinde. Fed’in para politikasını Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir alışverişi 1-2 Kasım düzenlemesi.

Toplantı sonrası Fed’den yapılan açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

Fed’den yapılan tasarımda, inşaattaki uygulamada kullanılacaklarda yapılacakların devamında uygun şekilde yönlendirilecek yeniden yönlendirme; Yüzde 2 hedefine dönmedenliğine da vurgu yapıldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

“Son göstergeler harcama ve üretimde fiyatlandırmayı işaret ediyor” uygun.

“Ukrayna’daki savaş da enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü yükseliş ve küresel ekonomik aktiviteyi bastırıyor” kullanan Fed, “Politikayı uygun şekilde ayarlamaya hazırız” dedi.

FED YETKİLİLERİ BÜYÜME TAHMİNLERİNİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE ETTİ

ABD Merkez Bankası(Fed) GSYH tahminlerini aşağı doğru yönlendirdiler.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, 2022 yılı GSYH yüzde 1,7’den yüzde 0,2’ye çekildi. Fed’in geleceğinin gelecek yıl için GSYH hedefinde 1,7’den yüzde 1,2’ye, 2024 için yüzde 1, yıl’dan yüzde 1,7’ye revize edildi.

Fed’in 2025 yılı ve uzun dönem GSYH’de yüzde 1,8’lik alanlar.

ABD 2022 sanayi amaçlı amaç için 0,6 daraldı. GSYH ile ilgili nihai sonuçlar 29 Eylül’de açıklanacak.

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD’nin enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz işleriyle ilgili 3 yıl ve uzun süreli tahminde bulunuyorlar.

class=”medyanet-inline-adv”>class=”medyanet-inline-adv”>

FED YETKİLİLERİ, İŞSİZLİK ORANI BEKLENTİSİNİ YÜKSELTTİ

ABD Merkez için bu yıl ve yıl için gözden geçirilmek üzere gözden geçirildi.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, beklentileri, bu yıl için 3 yüzde 37’den yüzde 38’e alındı. Fed 2023 için yüzde 3,9’dan yüzde 4,4’e, 2024 için yüzde 4,1’den yüzde 4,4’e revize etti.

2025 yılı tahmini 4,3 olarak belirlenirken, uzun dönem tahmin 4,0 olarak kaldı.

ABD’de Ağustos’tan haberimiz yüzde 3,7 olarak açıklandı. İşsizlik oranı COVİD-19’un beğenisini beğeniyor 2020 Nisan beğenisini 14,7 ile hayalini gördüğünde.

class=”medyanet-inline-adv”>

17 Fed yetkilisi 3 ayda bir ABD’nin enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz işleriyle ilgili 3 yıl ve uzun süreli tahminde bulunuyorlar.

POWELL: FAİZ ARTIRIMLARINA DEVAM ETMEK GEREKLİ OLACAK

Fed’in faiz kararının ardından basın toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulundu. Powell’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Enflasyonu 2 sayfadan geri hazırlanmak, fiyatını göstermek bizim bölümümüz
Fiyatı olmadan ekonomi çalışamaz. Para politikasının fiyatını ayarlamasını amacımıza doğru yönlendiriyoruz. Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmek için araçlara sahibiz. Faiz artırımlarına devam etmek gerekli olacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

İş gücü arz ve talepte bulunulan zamanın içinde daha iyi bir dengeye ihtiyaç vardır. Enflasyon yüzde 2 hedefimizin üzerinde devam ediyor, enflasyona yönelik riskleri yukarı yönlü tamamlamak.

“ODAK NOKTAMİZ ENFLASYONU GERİ GETİRMEK”

Enflasyonda mevcut olmak için bir zemin yok. Fed bilgilerini daraltmaya devam ediyor. Enflasyonun yüzde 2’ye doğru olan kanıtlarını görmek istediğimiz aylarda. Faiz artırım hızlandırılacak. Toplantıdan toplantıya karar vermeyi sürdürmeyi planlıyor. Sınırlayıcı politikana bir süre için daha fazla duymamız büyük olasılık. Güçlü ve hızlı atıyoruz. Fedorasyon başarmak için her şeyi yapıyoruz.

Bizim odak noktamız enflasyonu geri getirmek. Bunu yapmak için iş performansının keyfini çıkarmak için, ekonomide trendin içinde yaşanabilecek var. Enflasyonun yüzde 2’ye doğru doğruluğundan emin olunda gösterilecek olan faizımı gösterecek. İş gücünün başarınında olduğu gibi olacağı ana kadar sadece amaçlar görülmektedir.

“FİYAT İSTİKRARİNİ YENİDEN TESİS ETMEK ZORLU OLACAK”

Faizlerde belirli bir yerde kalmamız ve bir süre orada kalmamız yeterli değil, ancak henüz tamamlanmamız zorunlu değil. Uzun vadede beklemeye devam ediyor. Bu durum, enflasyonu aşağı çekmeyi kolaylaştıracak. Emtia fiyatları tepede görünmüşler. Yumuşak inişi başarırken fiyatını yeniden tesis etmek zorlu olacak. Ancak aşağıyı düşürmemek çok daha büyük acıyı getirir.

Hiç kimse Fed politika patikasını sevmeyen resesyona yoldaki tamirciyi bilmiyor. Eğer faiz oranı Fed şansının ortaya koykları tahminlerin orta getirisi ise getirisinde pozitif reel faiz görürüz. Politikaların yıllarına kadar faiz artırımın orta noktası 125 baz puan. Kişisel kullanımları kullanımda olmayanlar. Hangi ilerlemeye devam etmeye devam edeceğiz.

“RESESYON OLASILIĞININ NE OLDUĞUNU BİLMİYORUM”

Bir faiz artırımı değerini ne kadar tüketmek istiyoruz. Eğer bu enflasyona bakarsak, enflasyon çok yüksek seyrediyor, bundan başka olması gereken çok fazla şey yok. Fed şu anda paketlerinde planlarında yardım tartışılmıyor, değerlendirmiyor. Diğer ekonomilerde neler yaşanmaktadır. Onlar da bizimkileri bilenler.

Güçlü ve sağlam bir ekonomimiz var ve insanlar için hala yiyecek kaynakları var. Enflasyonu aşağı getirmede başarısız ol. Resesyon veremeyeceğiniz için, bir süre için ekonomide büyüme trendin olacak, gelecek yıl da yavaş büyüme olacak.

.

Leave a Comment