Son dakika: Anayasa Mahkemesi’nden HDP kararı

Anayasa Mahkemesi’nden HDP kararı

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin talepleri için toplandı. HDP’nin Kenan Yaşar’a yönelik reddi hakim reddedildi. Kapatmaya delil olarak 281 Kürtçe sesin analizi için ek süreç ise olumlu karşılandı. HDP’ye 30 gün süre verildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin de davayla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne verilecek savunma hakkında “Sözlü savunmamız hazır. Bizi çağıracak zaman sözlü savunmamızı veririz” dedi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Halk Demokratik Partisi’nin (HDP) gönüllü istemli davada, HDP’nin ek savunmasındaki hedefdi, partiye ek savunmasını yapacakları için 30.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP’nin ek savunma talepler ele alındı.

Yüksek Mahkemeye ek savunmasını sunan HDP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kayıt kayıtlarına ilişkin savunma yapmak için ek süre istedi.

Parti ayrıca, Anayasa Mahkemesi üyelerinden biri hakkında kırmızı hakim düzeni bulundu.

Anayasa Mahkemesi Genel çalışmaları, partinin ek delillere yönelik çalışmaları tamamlandı. Yüksek Mahkeme, reddi hakim talebini bakış açısı, partiye ek savunması için 30 gün daha süre verdi.

EK DELİLER DOSYAYA GİRDİ

Yüksek mahkemede, “terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan yargılanan HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile öldürülen PKK’lı teröristle fotoğrafları basına yansıyan ve TBMM tarafından yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile ilgili dosyaların davaya ek delile karar verilmiş.

DAVADA SIRA SÖZLÜ SAVUNMALARDA

Kapatma davasında inceleme incelemesi, ek savunma uygulamasına yönelik olarak karar verecek bir yargı kararı olacaktır.

Bu süreçten sonra, davaya eğitim bilgi ve belgelerini toplayacak Anayasa Mahkemesitörü, temel süreç hazırlanacak. Bu davalar sürerken, Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazan ek savunma verebilirler.

Raporun Yüksek mahkeme üyelerine dağıtılmasının tartışılması Anayasa Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler günde bir araya gelecek, esastan görüşmeye başlayacaktı.

HDP hizmetini kapatacak davasını, 15’ten oluşan anayasa mahkemesi karara verecek. 69’uncu anayasal halktan halk’tan olan partinin ya da olacak olan fiillerin yüküne göre devlet yardımından ya da yardım edecek olan 15 üyenin olan davan 3 karar’te 2 oyyla verilebilecek.
Leave a Comment