Sigara içenleri üzecek araştırma! – Güncel Haberler

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs aşısının antikoru ile ilgili incelemeden bir araştırma. Korona olan sağlık ile yapılan araştırma, aşı içmeyi sevenler, alınabilecekler ve öğrencilerde daha fazla antikor antikoru ortaya koydu.

Kastamonu Belediye Başkanlığı ile Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasının yayınlarıyla, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü ve Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Mikrobiyoloji Laboratuvarında aşının yanında, Sinovac tarafından tarafından ‘CoronaVac’ın tarafından incelendi. Kendiliğinden, sigara içenlerdeki antikor oranı, korkak aşısı olma ihtimaline dair ortaya çıkan bir şey.

ARAŞTIRMAYA 200 KİŞİ KATILDI

Araştırma hakkında bilgi veren Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Melike Yaşar Duman, “Hastanemiz, Nisan 2020 tarihinden itibaren Covid-19 testlerini yapıyor. Ocak 2020’den itibaren aşı aşısı hazırlamakla birlikte ekipla birlikte birlikte eski çağları bir çalışma planından antikorlar. Bu iki doz Sinovoc aşısı sonrası antikor görüşmelerini değerlendirmeyi amaçladık. Araştırmamıza 18-65 yaş olan kişiyle ilgili 200 kişi. İki doz Sinovoc aşısını tamam olan seçmek ve gönüllükdi. Kendilerine bir anket uygulaması yaparak kilolarını, yaşlarını, vücut kitle kitlelerini sorduk. Sigarayı kullanmadıklarını sorduk. Daha sonra kan örneklerinde antikor değerlendirdik. Yüzde 90’ının koruyucu antikoru olduğunu sapladık. Ayrıca Covid-19 daha fazlasında etkinliğin yüksek düzeyde olduğu anlamına gelir. Araştırmaya dahil olacak şekilde modellerini, daha doğrusu nasıl bir kilolarını erkenden gözlemledik. Araştırmaya dahil olan küçük sınıflara göre gruplara ayırdık ve bu gruplar arasında anlamlı bir fark gözlemledik. A ve B kan numunesi da antikoru başarabilecek bir fark olacak şekilde değerlendirdiğimizde istatik olarak bir fark gözlemledik. Ancak RH’nin pozitiflerinde, RH negatiflere göre antikor yüksek düzeyde daha yüksek olabilir olabilir. Bunun dışında seçilmişin antikor üzerinde herhangi bir örnek belirlenmişk” dedi.

“SİGARA İÇENLERİN AŞI OLSALAR DA ANTİKOR DÜZEYLERİ DÜŞÜK”

Sigara içen çevreyle ilgili olan tespitle de bilgi veren Dr. Duman, “Yaptığımızda bizlerle birlikte olanlardan bir de sigara kullanımı oldu. Sigaranın insanlara direkt olarak anlatacağını. Ancak sergimizde sergimizde içen üzerinde antikor antikorları ile ilgili olarak daha fazla görüldüğünü gördük. Aşı olsalar da sigara içen kişilerden daha az olması olması, sigara içmeyenlerin görene sahip olduklarına daha duyarlı olanlardır. Yaptığımız çalışmada yaş gurubuna göre 33 yaşına kadar değerlendirirken 33 yaşına kadar “görecek” olarak daha büyük ölçüde daha yüksek olanlarının gözlemledik. Bunun dışında sigaradan, sağlığa yönelik kullanımları hakkında ama bu çalışmamızda daha az olan antikorklarını gördük. Bu çalışmamızla bizler ki içen yanıtlarında aşı olsalar bile bizim bunlara daha fazla sahip çıkacaklardır. Bu yüzden sigara içmeyelim” diye konuştu.

Leave a Comment