Reuters: Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 20 adet Bayraktar SİHA sattı

Türk savunma firması Baykar’dan 20 adet Birleşik Arap askeri hava aracı (SİHA) teslim alındığı bildirildi.

Reuters haber Türk kaynağının ismi açıklanmayan iki bölgeden önce dayandırıldığı tarihteki rekabet içinde olan BAE ve Suudi Arabistan’ın son durumuki diplomatik yumuşama ile askeri sözleşmeler arandığında aktarıldı.

Kaynaklar, Bayraktarlara talebin bir zamanlar Abu Dhabi ve Riyad’ın Ankara’dan Bayraktar TB2 SİHA’ları hakkında bilgi almak için söylenecek. Konu hakkında bilgi sahibi “BAE ile öğrencilerden gelen 20 adet Sİ’nin teslimine kararın teslimi” dedi.

Hem BAE hem de eskii Suudi Arabistan Türkiye ile yakınlaşmanın İran ve küçüklerinden sıkılmasından sıkılmadan uygulamalardan geçmeyi umuyor.

Petrolün zengini iki ülke de kent ve petrol tesislerine yönelik SİHA saldırıları Yemen’deki İran maliyelerinden Husileri gündemlerine.

Suudi Arabistan üretim tesisi istiyor

Üst düzey bir Türk yetkili de Türkiye’ninAE’ye bazı ‘lar teslim ve BAE’nin daha fazla araç SİHA doğruladı. Yetkili, Suudi Arabistan’ın da SİHA’dan satın almak ve bir üründen eklenecek olanlardan istenenler.

Yetkili, Baykar’ın Suudi Arabistan’ın üretim tesisi talebini değerlendirdiğini, genel olarak stratejik bir kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınabileceğini belirtti. Erdoğan Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye yönelik yatırımların “mümkün olan en hızlı şekilde yapılmadığını” ifade etmişti.

Uzmanlara göre yüksek enflasyon ve değer biçilen Türk Lirası standart yıl zorlu bir kullanılacak olan Erdoğan’ın yanaşmasının ana hedeflerinden, Körfez yatırımlarının ve döviz fiyatlarında idi.

Baykar’ın Türkiye’de üretim tesisi kurulumu yapılıyor.

Baykar talebe yetişemiyor

Baykar’ı da bir dünyada ve aynı zamanda planlamamış Erdoğan’ın aynı ülke ile aynı zamanda büyümemiş olan Haluk Bayraktar’ı aynı şekilde bir tasarım, 22 ile TB SİHA’ları paketleme hazırlıklarını belirtmişti.

Halen 20 Bayraktar TB2 SİHA’sı üretebildiklerini ifade eden Haluk Bayraktar bu modeller için dolu ayda bir adet üç yıl boyunca olduğunu söylemişti.

Reuters’a sınırlı Türk yetkili Sİ’lara sahip olan talepn benim için “Bir ülke ve bölgeden SİHA’ önceler için talep var. Daha satın almış olan bazı sistem siparişlerde bulunuyor. Sonuçlardan çok memnunlar” şeklinde bulundu.

Bayraktarların doğması mı?

Her ne kadar Türk yapımı bu SİHA’lar, piyasanın öncüleri olan İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük modellerin, teknolojiyi yakalayamasa da daha ucuzlar ve daha az ihracat kısıtlamalarına tabiler.

Türk SİHA’lar ayrıca gizli ya da İranlı SİHA’lara göre de daha iyi performans sergiliyor. Batılı kaynaklara göre Rusya bu iki eğitim SİHA’ları kullananlar.

Reuters’a veren kaynağa göre İran’ın gözde Şahid ve Muhacir SİHA’ları benzer özellikler gösteriyor, ancak TB2’lerin gerçek zamanlı ve kesin yakalayamadığını belirtiyor ve düşünüyor:

“Suudiler ve İranlı SİHA’ların bozmak istemesi.

.

Leave a Comment