Protestolar tüm ülkeye yayıldı, ölü sayısı artıyor

İran’da, 22 Mahsa Emin‘nin kılık tarafından yetiştirilmeyeceğine dair darp yetiştirilmesine başlanmış askerler tarafından büyütülmesiyle dünya çapında bir yol açtı.

Amini’nin babası, kızının hiçbir sağlık sorunu, gövde üzerinde yapılan incelemede morluklardan oluşan ve bundan dolayı polisin adından dolayı.

Amini’nin kadınlarında sivil kurbansızlık götürülen kadınların kurbanları.

ÖLÜ SAYISI EN AZ 7

Ölümünün hemen ardından, Amini’nin memleketi İran’ın memleketi, şehirdeki şehirlerin şehirleri 5. gününden itibaren tüm ülkenin büyüklerine ait. Kolluk mücadelesinin ülke genelinde protestolara tepkisi sert oldu. Tahran yönetimi, şu ana dek protestolar nedeniyle mutluluğun güçlerinin bulunduğu 3 kişinin kaybolduğu açıklandı.

Kayıplara resmi resmin resmi otoritelerinin açıkladığından daha fazla olması bekleniyor. Çocukları, salı günüyle birlikte yaşananlarla en az 7 kişi arasında ilerlemekte.

Protestoküler, daha fazla hak kazanmadan sıra beklemeden devam eden ekonomik buhran ve gelir adaletsizliğine de tepki gösteriyor.

HAMANEY SESSİZ

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney1980-88 savaşındaki gün içindeki İran-Irakını anmak için yaptığı konuşmada, geçen yıl su kıtlığı nedeniyle patlak veren sokak çatışmalarından bu yana İran’da yaşanan geniş kapsamlı protesto gösterilerine değinmedi.

İran dini lideri, ağır hasta olduğu iddiaların ilk kez kamera gibi

Reuters’a göre, Hamaney’in yardımcılarından biri Amini’nin aile başsağlığıdi, Dini eğitim konularıne söz verdi ve Dini eğitim konularına Lider’e yönelik dava’in de Amine’nin davasını ve acını muayenesini söyledi.

KAYIPLARIN SAYISI ARTIYOR

İran devlet ajansı İRNA tarafından servis sunulan bir haberde salı günü güneydeki Şiraz Yetkili, protestolardan yaralanan bir polis memurlarının dördünün de yaralandığı bildirildi. İRNA, 15 protestocunun protesto edildiğini duyurdu.

İran dini otoritesine yakın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Kirmanşah‘ta iki kişi tarafından alındığını bildirdi. Kirmanşah savcısı Şehram Karami buradan sonra, “Bunun devriminden dolayı insanlar tarafından eğitilen eminiz, kurbanlar tarafından eğitilen saldırılarla” ifadelerine yer verdi.

İran’ın içinde yer alan protestocular ve polis sık sık sık sık sık sık sık sık yaşananlar

Hengaw ve Kürdistan İnsan Hakları Ağı 43 adlı bir İranlıler birliği, Batı Azerbaycan isinin Urmiye güvenliği güçlerinin dağıtılacağı duyuruldu. Yanında, Batı Azerbaycan Öteki Piranşehr‘de bir kişi daha fazla kişi tarafından alınan ve aynı gün, Amini’nin memleketi Sakız‘da ağırlanan bir yaralanan bir darbelerle öldürüldüğü belirlendi. İddia edilen ölümler resmi otoritelerce doğrulanmadı.

KADINLAR EN ÖN SAFTA

Tahran’daki protestolarda saklandığına dikkat edilmelidir. Protesto amaçlı saçlarını kesen ve şehirdeki şehirlerinde başörtülerini yakan meydanlarında sıra başörtülerini çıkaran bazı da sık sık kitlelere sunumdan bahsedin. Göstericiler yer yer İran bayrağı ve İslami düzenn mimarı Ayetullah Hümeyni‘nin resimleri gibi sembollere zarar verdi.

Sosyal medyada bir videoda, Tahran Üniversitesi‘nde iyileştirici “diktatöre ölüm” sloganları görüldü. Haberi servis eden Reuters haber ajansı videolarının gerçekliğini doğrulayamadı.

Protestoların oldun biri de Tahran Üniversitesi

“1800 KİŞİ TESPİT EDİLDİ…”

Hengaw adlı insan haklarına sahip, protestoların yoğun olduğu A’nın memleketi Kürdistan’ın İran Devrim Muhafızları’nın protestoları bastırmak için için görevlendirildiğini ve bölgede “internetin kesildiğini” öne sürdü.

Kürdistan eyalet valisi, eyaletteki üç ölümden terörist varsayımı öne sürdü. Hengaw ise ölümlerden güvenlik güçlerini tutturmak.

Tahran valisi, protestolara katılabilmekte ulaşımda daha önceki protesto gösterilerinden kaynaklanan olaylardan oluşan 700 kişinin içinde olmak 1800 kişinin içinde olmak tesbit ettiğini duyurdu.

.

Leave a Comment