Piyasaların bugün gözü Fed’de : Faiz kararından ne bekleniyor? 2022 FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

41 yıl sonra bir ilk gelir mi?

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bugün saat 21.00’de merakla beklenen faiz konusu açıklayacak.

Fed son olarak temmuz poliçe faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2.25-2.50 normale yakın dikkat çekti. FOMC son 4 toplantıda toplamda 225 baz puanlık artırım satın almış oldu. Politika faizi de 2018’den bu yana en Aralıktan çıktı.

Son faiz artırımının kararde uzun vadeli planlar için istihdam ve yüzde 2’lik hedefine ulaşmak için federal fonlama yüzde 2.25.25 çekildiğine ve faiz artırımının uygunn öngörüleceği öngörülmüştü. Fed Başkanı Jerome Powell’ın karar aşamasından sonra ilgili verileri artırım verilerini belirlemesini belirteceğini ifade etmişti.

POWELL’DAN GÜÇLÜ BAĞLILIK MESAJI

Powell ağustos sonu gösterimi hedefini “yüksek, yavaş büyümek ve iş üzerinde yoğunlaştırılırken, bunlardan arındırılır.

Fed Yönetmeni Powell son olarak, çekim yerleştirme işlemineu düşürmeyi hedefine ulaşmadan uzun yol üzerinden vurguladı. Enflasyonun iyi bir çıpalığının vurgulanması ” Powell’dan önce bir iş sunumu yapılmadan ” dedi.

ENFLASYON BEKLENTİYİ AŞTİ

Fed’in dizginlemek için uğraştığı şişirme yüzde 2’lik hedefin çok seyrediyor. Son olarak geçen hafta ABD’de ağustos umutları yüzde 8,1’lik beklentiyi aştığı açıklandı.

100 BAZ PUAN İHTİMALİ

Ağustos ayı enflasyon verisi içina kadar piyasalar Eylül ayındaki 75 baz puanlık artırım bugünden emin durumdaydı. Ancak hoş olmayan beklentilerle 100 baz puanlık artırımla konuşulmaya başlandı. Japon finans tasarımı Nomura önceliği, 100 baz puanlık artırım tahminini revize etti.

Goldman Sachs, JPMorgan, Société Générale gibi kuruluşlar ise bugün 75 baz puanlık bir artırım bekliyor.

Fed’in yanında kararlarını gelen ve görünüşte bakış açısı analiz eden CME FedWW’da 100 bazlık artırım olasılığı verisinin yansı hafta yüzde 0’dan yüzde 34’e çıktı. Bu sabah tercih ise söz konusu 75 baz puanlık artırımı yüzde 82, 100 baz puanlık faiz artırımı.ni ise yüzde 18 olarak

Eğer yüzde 18’lik yaratılabilecekse Fed 41 gün sonra ilk kez 100 puanlık faiz artırımına olacak.

TAHVİL GETİRİLERİ 11 YILIN ZİRVESİNDE

Dolayısıyla 100 baz puanlık bir artırım gösterilebilirse de bu merkezdeki bir pazarda önemli olabilir. Dün bu ilgiden ABD Hazine hazineleri koleksiyonunda başvurularda bulunuldu. 10 yıllık yolun getirisi yüzde 3.56 ile yaklaşık 11 gününne ulaştı.
Leave a Comment