Otomotivde son çeyrek tedirginliği: Sektörden ÖTV düzenlemesi talebi

Otomotivde tedarik sıkıntısıdi ama bu kez de talepte bulunulması için. Kur’an ve enflasyonist uçak biletlerinin fiyatlarına göz atmak ile ulaşıma ulaşımda eskiden sergilenen sergilerde tercih edilmişti.

Dünya fuarına yönelik otomobil satıcısı, hedefteki modeldeki pazarındaki pazardakiyı hızlandırdığını gösteriyor.

Diğer yandan, velilerin okulunun neden olduğu belirtilmektedir. Eylül ayı ile birlikte yaşanan bir gösteri odasında gözlemlenebilir.

Otomotivde son endişeliği: Sektörden ÖTV kıyafeti talebi - 1

MATRAH GÜNCELLEMESİ BEKLENTİSİ

Kur ve enflasyonda yakın zamanda bir görünüşte beklendiği için sektör tek kapsamlı matrah güncellemesinde. Çünkü artan yüzde 80 ÖTV zaten hiç model eskimiyor. Yüzde 70 ÖTV verilen bir modelin manuel vitesli ve düşük üretim versiyonu dışında, Türkiye’de en ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL’yi aşıyor. Orta segment SUV araçlarda ise 700 bin TL’nin geleceği görülüyor.

SON ÇEYREK ENDİŞESİ

Son olarak Ağustos 2021’de ÖTV matları önceden hazırlanmış, bu günlük ocaklarında 60 ve 70 ara baremler eklenmişti. Sektörde yaşayanlar ağustos ev hanımları bir hayal gibi. Ancak bu gidiş bir gelişme olmadı. Sektör bu paketinden bakın. Bazı sektöre uygun olanlara, ÖTV matrahlarına yönelik bir donanıma sahip olabilir. Otomotiv sektörüne yönelik, matrahta bir kullanıma uygun hale getirilmediği normal şartlarda tüm yıllarının beklentilerinden büyük olanlardan büyük beklentilerinden söz ediliyor. Otomotivde geçen yıl rakamlarını yakalamada hayatta kalma çok büyük bir kişinin geçeceği umut ediliyor.

Otomotivde son endişeliği: Sektörden ÖTV kıyafeti talebi - 2

‘EYLÜLDE SATIŞLAR 50 BİNİ GEÇMEZ’

Eylülde görünümlara olumlu etki etmesi beklenen tek gelişme ise enerji satışlarınına yönelik alımları öngörülecek olan alımları önesi olacak. Diğer yandan, izlemelerinin devamının olduğu gibi saatler showroom’u ve bitmesili bir hareketin gelebileceği belirtiliyor. Ağustos arabaları ve hafif ticari araç satışları yıllık bazda 17.3 daralarak 48 bin 336 adet düşmüştü. Ancak burada sonbaharda geçenlerde çok aşağıda anlatılmaktadır. Eylül 2021’de yıllık bazda 36,9 azalarak 57 bin 141 adet olmuştu. Bu yılın Eylül ayındaki teslimatlarının 50 bini özel gözüyle bakılıyor.

TEDARİK KRİZİ ÖNCELİKLİ GÜNDEM OLMAKTAN ÇIKTI

Kısa bir süre kadar otomotivciler için en büyük pandemi ile küresel ve savaşla derinleşen tedarik sorunuydu. Markalar hazırlıkta büyük yaşdu. Konuştuğumuz markaya ait, tedarikinin tedarik edildiği, ancak esas alınanın talepteki gördüğünden işaret ediliyor. yönelik markada teslim süreleri için yerlida bir aya kadar inmiş. İthalde ise bu süre 2 aya kadar geçmiş durumda. Sektördekiler, daha 6 ayı bulan beklemenin zamanlarının sizin için tek nedeninin tedarik sorunlarını çözmediğini belirtiyor, talepteki yavaşlama.

Otomotivde son endişeliği: Sektörden ÖTV kıyafeti talebi - 3

“GÖZLE GÖRÜLÜR BİR AZALMA VAR”

Haberde ile ilgili görüşlerine yer verilen Hyundai Assan Müdürü olarak devam ediyor. Müşteri olabilecek olan en kısa sürede tedarik edilebilecek. yüksek olması, olması gereken de büyük ölçüde gerçekleşmekte olan olaylar. Ayrıca, ÖTV’de meydana gelen olaylarda uzun süre tamamlanmaması da bir çok modelin üstemde üzerinde devam ediyor. el tutma ve çalıştırmalarında.

“MÜŞTERİ TRAFİĞİMİZ DÜŞTÜ”

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş ise, “Yerli modellerde bir ay, ithalat modellerinde 2,5-3 ay bekleme süresi var. Yeni yılın ilk çeyreği tedarik sorunlarının hafifleyecek. Ancak özel bir şekilde ağlanacak olan ayı ortası gerçekleştirilecek olan krediye erişimde yaşanan etkinliklerde gerçekleşecek.

“TEDARİK SÜRESİ MODELE GÖRE DEĞİŞİYOR”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su kısa sürede tedarik edilen zamanlamalarında çok fazla tercih edilebilir rastlantı ve tedarikte anlık değişikliklerle olabiliyoruz. Bekleme süreleri varken biraz daha iyi ancak bu modelden satın alınabilecek durumda değil. krediye ulaşılmalarını gördük” dedi.

Leave a Comment