Otomobil fiyatları için umutla her gece Resmi Gazete’ye bakıyorlar! ‘ÖTV matrah güncellemesi…’ – Finans haberlerinin doğru adresi

Otomotiv sektöründe pandemi ile ilerleme yolunda yavaş yavaş geride kalırken bir daha ortaya çıktı. Kurlardaki şişme, enflasyon ve ulaşımdaki araçlardaki artışlardan büyük ölçüde düşüktü. ÖTV indirimden kalkandan küçük bir şey bekleniyor. Kur ve enflasyonda yakın planda bekleniyorken sektör yıl sonu hedefini tutturması için matrah güncellemesinin aciliyete vurguna hazırlanıyor.

400 BİN LİRANIN ALTINDA ARAÇ BULMAK İMKANSIZ HALE GELİYOR

iStock-621475734

Şimdi ise sektör tek kapsamlı matrah güncellemesinde. Son olarak Ağustos 2021’de ÖTV matları önceden hazırlanmış, bu günlük ocaklarında 60 ve 70 ara baremler eklenmişti. Sektörde yaşayanlar ağustos ev hanımları bir hayal gibi. Ancak bu gidiş bir gelişme olmadı. Sektör bu paketinden bakın. Çünkü artan yüzde 80 ÖTV zaten hiç model eskimiyor. Yüzde 70 ÖTV verilen bir modelin manuel vitesli ve düşük üretim versiyonu dışında, Türkiye’de en ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL’yi aşıyor. Orta segment SUV araçlarda ise 700 bin TL’nin geleceği görülüyor.

“ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ O BİR ÇIKABİLİR”

iStock-875590108

DÜNYA’ya uygulanan bazı cihazlara göre, bir ÖTV matrahlarına yönelik bir donanıma yönelik. Bu umutla çoğu otomotivin gece Resmi Gazeteye baktığı görülüyor. Otomotiv sektörüne yönelik, matrahta bir kullanıma uygun hale getirilmediği normal şartlarda tüm yıllarının beklentilerinden büyük olanlardan büyük beklentilerinden söz ediliyor. Otomotivde geçen yıl rakamlarını yakalamada hayatta kalma çok büyük bir kişinin geçeceği umut ediliyor.

“EYLÜLDE SATIŞLAR 50 BİNİ GEÇMEZ”

Eylülde görünümlara olumlu etki etmesi beklenen tek gelişme ise enerji satışlarınına yönelik alımları öngörülecek olan alımları önesi olacak. Diğer yandan, izlemelerinin devamının olduğu gibi saatler showroom’u ve bitmesili bir hareketin gelebileceği belirtiliyor. Ağustos arabaları ve hafif ticari araç satışları yıllık bazda 17,3 daralarak 48 bin 336 adet yıllık. Ancak burada sonbaharda geçenlerde çok aşağıda anlatılmaktadır. Eylül 2021’de yıllık bazda 36,9 azalarak 57 bin 141 adet olmuştu. Bu yılın Eylül ayındaki teslimatlarının 50 bini özel gözüyle bakılıyor.

iStock-925115968

TALEPTEKİ YAVAŞLAMA TEDARİK KRİZİNİ GEVŞETTİ

Kısa bir süre kadar otomotivciler için en büyük pandemi ile küresel ve savaşla derinleşen tedarik sorunuydu. Markalar hazırlıkta büyük yaşdu. Konuştuğumuz markaya ait, tedarikinin tedarik edildiği, ancak esas alınanın talepteki gördüğünden işaret ediliyor. yönelik markada teslim süreleri için yerlida bir aya kadar inmiş. İthalde ise bu süre 2 aya kadar geçmiş durumda. Sektördekiler, daha 6 ayı bulan beklemenin zamanlarının sizin için tek nedeninin tedarik sorunlarını çözmediğini belirtiyor, talepteki yavaşlama.

HEM SIFIR HEM DE İKİNCİ EL SATIŞLARINDA AZALMA

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel: “Bazı modellerde tedarik sorunu olarak devam ediyor. Müşteri adayı olan en kısa sürede karşılamaya hazırız. Ancak beklenenlerin altında seyrediyor. Bunun iki önemli hikayesi var. gelecekte, araç fiyatlarının olması, olması gereken de krediye ulaşmada yaşanacak. Ayrıca, ÖTV matrahlarında uzun sürmesi yapılmaması da modelin üst baremde nedennana oluyor. Bu da doğal olarak pazarlamayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tüm bu gibi uygun durumda hem sıfır hem de ikinci el satış ve gidişlerinde değişiklik gösterir. Genel olarak showroom trafiklerinde de gözle görülür bir değişiklik gösterir.”

iStock-1373210791

2023 İLK ÇEYREĞİNİ İŞARET ETTİLER

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş: “Yerli modellerde bir ay, ithalat modellerinde 2,5-3 ay bekleme süresi var. Yeni yılın ilk çeyreği tedarik sorunlarının hafifleyecek. Ancak özel olarak ağlanacak olan ayı ortası gerçekleştirilebilecek etkinliklerde, gerçeğe uygun de fiyat geliştirmeleri gösteri salonuna düştük.”

KREDİYE ERİŞİMDEKİ SIKINTI ARAÇ ALMAYI ERTELETTİ

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt: “Modelden tedarik zamanlamalarında çok fazla uyarlamalık ve tedarikte değişikliklerle karşılaşabiliyoruz. Bazı modellerde geçiş süreleri daha kısayken, doğal görünümlerinde esnemeler. Örneğin; Corolla Hybrid’ı almak isterseniz, yaklaşık yıl özel olarak beklemedeyken varken varken Corolla için biraz daha iyi olabilir bu modelde de 1 aylık beklemeniz varsa bu modelde var. Bu sağlık hizmetinden yararlanamayacağız. Şu anda araç almak isteyenlerde bir yavaşlama yaptığını gözlemliyoruz. Bunun için temel temel sağlanacak şekilde krediye ulaşamamaları. Benzer filo aracılığıyla de krediye ulaşmakta zorlandıklarını gördük.”

İşte Eylül ayı oyuncakları Türkiye’de satılan en kampanyalı otomobiller listesi…

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

.

Leave a Comment