Murat Ülker: Marketimiz var diye esnafları unutmadık! ‘Çin bizden ürün istemeye başladı’

Haber7/ Fuat Öner

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Murat Ülker ve Yıldız’ın Suyu Mehmet Tütüncü ve CEO Seç Market Genel Müdürü Altan Sekmen Yıldız Holding Üyesi Seç Market’in, esnaf dostu modelin tanıtımı basın toplantısında işda bulundu.

Murat Ülker

“Herkesin marka altındaki markanın sahibi olduğu bir model geliştirsek, aynı düzeydeki kendi yetiştiricilik ve teknoloji altyapımızla esnafa ulaştırsak olur mu?” Murat Ülker fikriyle yola çıktıklarını söylüyorlar, Esnaflığa büyük önem veririn; “SEÇ Market’in modeli Ülker’in 1944 iş’ten itibaren merhum babamın ve amcamın modelinin izinden gidiyor. Küçük esnaf, bakkallar bizim geleneğimizde var. Tabii ki bu zaman çok şey değişti. Ama müşteri her zaman velinimetimiz.

Bugün 80 yıldır ilerliyoruz, 80 yıldır sanayiciyiz. Artık sadece Türkiye’ye değil, hemen hemen onun yerine tedarik ediyoruz. Perakendede de ŞOK Marketler ve Bizim Toptan aracılığıyla halkla buluşuyoruz. Ancak market olması, mahalle esnafını unuttuğumuz anlamına geliyor. 10.000 Şok market var, Yüz bini bakkal var. Bilakis, esnafa ürün dağıttıklarında dertlerini, dertlerini daha da iyi görüyoruz. Dağıtımımız güçlü kasımız. Zaten SEÇ Market iş modelinden bir “” dedi.

“ÇİN BİZDEN MAL İSTEMEYE BAŞLADI”

Toplantıda önemli bir paylaşan değil Murat Ülker, “Çin’de en büyük olmak zorunda… Çinelçinin tüm satın almaçılarının içinden gelmeden katılmaya katılmayı düşünmüyordu. Bizden gıda ürünleri istediler. Çin artık ithalat yapmak istiyor“ dedi.

Mehmet Tütüncü

“GELENEKSEL KANALI REKABATE DAHİL ETMEK İSTİYORUZ”

Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü ise, “Bildiğiniz Yıldız Holding’in ana iş kollarını gıda ve perakende olarak tanımlıyoruz. Herkes için en iyi şekilde yapılır. Biz de bu anlayışla hareket ediyor; bu sektörlere odaklanıyoruz. Odaklandığımızda kaynak yaratmaya ve organik devam etmek istiyoruz. Türkiye’de gıda perakendeciliği yaklaşık bir milyon kişiye istihdam için, her gün hemen hemen her eve gelen dev bir plana göre tasarlanmış.

Bu pazar içinde, küçük market ve bakkallar da çok önemli bir paya sahip. Avrupa’daki uygun fiyatlara alışılagelmiş kanalları dediğimiz mahalleliği Avrupa’daki uygun fiyatlı ve ticarette bir yeri var. Ancak artan ve biz bir rekabette söz konusu ve Bizim Toptan ile bu rekabetin bir parçasıyız.

Diğer taraftan üzerinden kanalı da bu rekabete dahil etmek, onlara büyüme sağlamak istiyoruz. İşte SEÇ Market’in mağazalarında çalışan ve iş yapan işletmelerle öne çıkan modellerle öne çıkıyor.” sonra bulundu.

Altan Sekmen

“FRANCHİSİNG ÜCRETİ YÖK”

Seç Market sisteminin detaylarını aktaran Seç Market Genel Müdürü Altan Sekmen, franchising süreci ve tabela parası kazanmalarını alma-kazan-kazan durumu ile süreci devamtüklerini, “Seç pazarındaki iş ortakları, devam etmeye yönelik, Seç Market’in tedarikiyle hızla ve uygun bir şekilde temin edebiliyor. Seç Market iş ortakları isterlerse raflardaki yerel halk ürünlerinde sizi kullananların yanında ekonomik olarak bağlantılarını sağlıyorlar. iş birliği kapsamında; esnafa mağaza içi yerleşim ve raf dizilimi altyapı, sosyal medya ile destek verilen destekle bir kimlik kazandırılıyor; işler ve finans yönetimine yönelik hizmetlere yöneliktir.” dedi.

Seç İş Modeli ve Modelin İş Ortaklarına Sağladığı Avantajlar

-Geleneksel esnafçilikle bir araya gelen modern bir markete ve müşteriye rekabette avantaj sağlamada avantaj sağlama
-Ekonomik Boyutlar-Organize perakende marketlerine karşı mahalle esnafını rekabette güçlü kılma
-Sosyal Boyutlar- Yüksek rekabetin içinde oyunculara karşı var olan küçük destek olma
-Esnafa marka bilinirliği sağlanması
-Sürdürülebilir ticaret anlayışıyla kazan-kazan iş modeli
-Kurumsal kimlik kazandırma
-Esnaf cirosunu ve müşterimizi artırma
-Toplu satın alma gücüyle beraber karlılık
-Lojistik ve sevkiyat için
-Piyasada, bilinirliği yüksek, büyütme 5 binin den Seç Marketlerde uygun fiyata satın alınabilirle karşılaması
-Geniş ürün gamı
-Kendi fiyatını ayarlamama
-Yerelden ürün temin etme olanağı
-Çalışma kendinde tasarlamak

Esnafa Verilen Destekler

-Ücretsiz tabela vericisi
-Raf dizilimi
-Ürün tedariki
-Dijital altyapı
-Profesyonel müşteri iletişim merkezi
-Sosyal medyası
-Pazarlama (TV, indirim vs.)

-Mağazacılık danışmanlığı ve desteği (mağaza içi yerleşim, bölge düzeni vs.)
-Teknik altyapı altyapısı (sipariş yönetimi, stok kontrolü vs.)
-Finansal danışmanlık (gider yönetimi, kar marjı vs.)
-Finansal hizmetlerden (bankalarla olan uyumlardan faydalanmak, kredi gibi uygun koşullarla karşılamalarını vs.)


KAYNAK: HABER7

Fuat Öner
Haber7.com – Haber Şefi

Haber 7 - Fuat Öner

.

Leave a Comment