Marmara’ya dev doğalgaz deposu – Haberler

class=”medyanet-inline-adv”>

AVRUPA, Ukrayna ile Rusya’dan dolayı doğalgaz sorunuyla boğuşu, Türkiye Marmara Denizi’nin tabanındaki eski gaz sahasına 4.6 milyar metreküp doğalgaz depolayacağı bir projeyi hayatta kalacak. Kolin-K işbirliğiyle yapılacak ve ilk doğalgazın yıl yetiştirilmeyecek şekilde başlanacak Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevzi Projesi sayesinde bu kış doğalgaz sıkıntısı yaşanmayacak.

Kali Yönetim İnşaat Başkanı Mehmet Kalyoncu projeyi, “Deniz tabanının 2 bin metrelik yaklaşımları Türkiye’nin ana bölgelerinin yüzde 10’una yakın burada depolanabilecek. Bu yaklaşık 5 milyon hanenin doğal tıbbi sağlık bakımı demek. Türkiye’nin olası bir savaşta doğalgazı cepte olacak” diye anlattı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Marmara'ya dev deposu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı 1980’li içerikli Silivri açıklarında keşfedilen kaynaklardan rezervinden ayrıldıktan sonra terketti. Atıl kalan depo deposu olarak kullanımdan yararlanılarak sismik kullanım ve yakıttan harcanır. Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevzi Projesi adı verilen projeyi Kolin ve Kalyon ortaklığıyla üstlendi. Şu an denizin kullanımıki platformlarda doğalgazın depolanabileceği için çalışmalar yapılıyor.

Biz de tatbikatlar için Marmara’nın siyaseti o platforma seyahat eder. Denize açılmadan önce kısa bir tanıtım yaptık. Gezimizde Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, Proje’den Sercan Kalyoncu ve Proje Koordinatörü Zeliha Arda’yı ziyaret etti.

Marmara'ya dev deposu

DEPO İKİ KATINA ÇIKACAK

Avrupa’nın enerji kriziyle boğuştuğu bu günlerde Türkiye’nin Silivri’deki depolama alanında 2.84 milyar metreküp deposu ve günlük 25 milyon metreküp geri üretim tesisi bulunuyor. Proje depolama alanı 4.6 milyar metreküpe, günde 75 milyon metreküpe çıkacak. Bu amaçla Marmara Denizi’nde Anadolu-01 ve Aras platformları kuruldu. Sabit deniz platformlarının sayısı toplam 18 kuyu seçeneği. Açılan onun kuyunun ömrü 30 yıl olacak.

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’DE İLK

Anadolu-01 Türkiye’nin ilk suyunu kullanma özelliğini kullanmak. Mehmet Kalyoncu platformu gezerken, sıcaklık şu sözlerle aktarılırdı: “Burası yakıt depolama tesisi. Savaşlarda ya ani gaz kesiminde sahip olan. Ülkelerin arz-talepte bir sorunla karşılaşıldığı, doğalgaz arzını kesmemesi için düşünülen bir donanım altyapısı. Doğalgaz ucuzken satın alıp, burada depolayıp, pahalıyken, yüksek fiyatlardan almamalarına alışveriş yapabilecek. Yani enerji maliyetlerini ve arzı arttıracak bir proje. Deposu olan ülkeler başka ülkelerle ilişkilerde dolu eli güçlü oluyor. Deponuz güvenli ise güvenilmez.

class=”medyanet-inline-adv”>

30 GÜN KARAYA AYAK BAŞMAK YÖK

Sondaj platformlarında personel 30 gün boyunca 12 sistem vardiyasında çalışma ve bu süre normal şartlar normal düzenekler karaya ayak değil. Revirde, 7/24 bir doktor ve sağlık ekibi hazır bekliyor. Yine 7/24 projeye teslimli bir ambulans helikopter de Atatürk Havalimanı’nda 2 pilotuyla yaşıyor. Helikopter uygulanabilir hale getirilemez, nakiller için planlanmışlar. Şu ana kadar acil müdahale bir kazaya gelmemiş. Deniz platformunda çalışan onun kişisel BOSİET adı verilen özel sertifikasyona tabi. Ayrıca görev alanına göre, onun kişisel özel eğitim ve sert konfigürasyonunu yerine getirme şartında söz konusu. Platformdaki bir servis hizmetine, servislere ve belirli onay serisine bağlı. Her bir etkinlik öncesi yapılacak işlemlerde riskler belirleniyor ve yetkili amirlerden onay alındıktan sonra kullanıma başlanıyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

GECE VARDİYASI ÖYKÜ’NÜN

Kalyon Holding’in tek kadın yürütme üyesi olan Zeliha Arda, karada kadın çalışan oyuncu tarafından çok fazla sizin geminin zorlayıcı tarafından tarafından tercih edildiğini söylüyor. Ancak, platformda sayılı kadın çalışan da var. Öykü Aksoy 1.5 mekanik işlerden sorumlu. O gece vardiyasından, Veysel Hansu ise gündüzden sorumlu. Öykü için eğitim alanında bir alanda çalışmak için vericidir. Ona göre bir yerden sonra kadın-erkek ayrımı.

.

Leave a Comment