Maliyet 20 bin liraya çıktı, satışlar yarı yarıya düştü! Öğrenciler de esnaf da kara kara düşünüyor

Yüksek ev kira, yurt şirketlerinde ve okul amacında, özellikle İstanbul’da okuyanları kara ilerliyor. Eylül ayında okula gelmekle, spotçulara ikinci el eşya almaya başlamak üzere. İkinci el eşya satıcıları olan spotçular, ise görünümlerde geçen yıllara göre yarı yarıya öfkeliydi, eski eşyaların spotçularına dikkat edilmesi gereken ikinci el eşyalarının verilemelerine dikkat edilmedi.

GEÇEN YIL 700 TL, BU YIL 2 BİN TL

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Tutkucan Sarıöz adlı spotçu, “İstanbul’daki kira fiyatları çok yükselttiği için, günlük 3-4 kişiyle ikinci bölüm ikinci el eşyalar alıyorlar. Sıfır fiyatı ne kadar artarsa ​​ikinci el satışları de yansıyor. Geçen sene bir buzdolabını 700 liraya satıyorsak, bu sene 2 bin liradan başlıyor. Öğrencilere satışlarımız yüzde 50 oranında azaldı. İnsanlarla geçinme görüşmesinden yarın ne yiyebileceğiz geldi. Eşya da son zamanlarda şey olurdu” kullanımlarını kullanın.

hfghf

“DÜKKÂNLAR KAPANACAK”

Oğuzhan Çalışkan ise eskisi kadar ikinci el eşya almadığını, “Üç kapılı dolapları 500 liraya satarken bu yıl 1500 liraya satıyoruz. Şu anda bir öğrenci evini düzmenin fiyatı ortalama 20 bin lira. Geçen sene 8-9 bin liraydı” dedi. Eşya da bulamadıklarını Çalışkan, itahane paralaştırmak için kullanılırki ikinci eli yapılmıyor. Biz alamadığımız için dedemiyoruz. Böyle giderse esnaflar dükkân kapatacak” diye konuştu.

“FİYATLARI DUYANLAR YAKINIYOR”

Esnaf Ali Ekber Sargıyık da “Üç sıbı dükkânda yok. Fiyatları duyanlar, ‘Nasıl ev kuracağız? nasıl yaşacağız?’ diye yakınıyor. Piyasada dönüşümlü artık çalışmıyor. Eskiden satılan ürünler, biraz eski den satıp kullanılacaktı. Şimdi pahalılıktan sıkıldığı halde kalmadığı için eskiyle severler” dedi.

Murat Aybar ise “Spot ürünlerde çok arttı. Tek başına bir insan bu ekonomide geçimini sağlayamaz. Okul için yarışmak için, gelmek için fiyatlardan, yeterince olmuyorlar” diye konuşuyorlar.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Milyonlarca öğrenci dersleri başı yaptı!Milyonlarca öğrenci dersleri başı yaptı!
YKS ek tercihleri ​​ne zaman açıklanacak?YKS ek tercihleri ​​ne zaman açıklanacak?
Asır eş anlamı nedir?Asır eş anlamı nedir?

.

Leave a Comment