Mahsa Amini gözaltına alındıktan hayatını kaybetti protestolar başladı: İran’da son durum nedir ve neler oluyor?

İran’daki protestolarda son durum ne?

İran’da 22 başörtüsü gerçekleşmediğinin öğrenilmesinden sonra sona ermeden protestolarla sona erer.

Yerel basında çıkan haberlere göre, en az 15 şehre yayılan protestoları sona erdirmek için sokaklara polis gönderildi. Associated Press’in aktardığına göre, protestolarda en az 9 kadın kaybedilir.

İnternet oranlarına ilişkin bildirimler paylaşıldı. İletişim Bakanı Issa Zarepour’un “internette önceden ve iklimlendirme baskılar” dedi.

İran devlet medya medya, polisin salı akşamı bin kişilik bir kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığını ve çok sayıda kişiyi tutukladığını bildirdi. Göstericilerin güvenlik güçlerine, el ve polis araçlarını ateşe vurulmadan iddia edildi.

Ahlak polisinin başörtüsleri tam olarak alınmadığı için 22 aracılığıyla Mahsa Amini’nin ölümünün ardından beş gün içinde protestolar en az 15 şehre.

Irna, Şiraz’dan yaralanan bir polisin aktardı. Bir insan hakları grubu ise, 450 kişi yaralandığını, 500 kişinin tutuklandığını öne sürdü.

REİSİ BATI’YI ELEŞTİRDİ

İran Devlet Başkanı İbrahim Reisi’nin yayınlayışının kararını veren aylardır çok sayıda kadınlayıcılarını protesto etmek için başörtü çıkarmıştı.

New York’taki toplulukların genel kurulu’nda Re, protestolardan veya Amini’den bahsetmedi, ancak batılı etkinlikler “İran’da soruşturulan bir olaya” tepkileri eleştirdi.

İranlı, Amini’nin ölüm sebebini soruşturmayı yürüttük olduğunu söyledi. Ancak protestocular bir iç soruşturmayı pek yapmıyor ve polisinin okulunu istiyor.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment