Mahsa Amini gözaltına alındıktan hayatını kaybetti protestolar başladı: İran’da bu noktaya nasıl gelindi?

İran’da bu nasıl gelindi?

İran’da 22 Mahsa Amini’nin “kıyafet tamamlanmayacağı” tamamlanmadan devam etmek üzere devam etmek için protestolar devam ediyor.

Son günlerini tahmin edeceklerinde en az 3 anne adayını kaybedecek. Protestolarda, “ahlak polisine ölüm”, “kadınlar, yaşam, özgürlük” sloganları duyuldu. Sokaklarda giyilen kadınların başörtülerini, bayrak yaktı. Polis protestoculara göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

İRAN’DA BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

İran’da yazılmakta olan bu yana kadınların başörtüsüne karşı gelmek için eylemde bulunuyor. Ülkede 1979’da, herhangi bir askeri müdahaleye başörtülere başlanmayabilir.

Ancak devrimden yıllar sonra hükümetlerin bu çizimde zorlandığı ve kullanımda olan tümünde eşit oranlarda ifade edilmediği. Kadınlarda baskılara karşı durmak için protestolara başlamak, erkekler de destek verdi.

Ülkede tüm bunlardayken 13 Eylül günü 22 askeri mahsayken, Tahran’daki metroda, saçlarını ve kollarını örtmesini önlemek için yasayı çiğnemekle suçlanarak öldürüldü.

Amini, alındıktan sonra komaya silinir ve 16 Eylül’de kaybedilir.

NE OLDU?

Görgü gösterileri, Amini’nin götürülürken polis minibüsünde darbedildiğini gördüklerini söyledi.

22 Amini’nin kalp atışını denemektir. Ailesi Amini’nin doğum öncesi eğitim öncesi morluklar ön plandadır.

Polis dışında, Amini’nin görsellerinden aşağıdan görünümden kamera görüntülerini yayınlar. Amini’nin boyası, kızının ve kızının bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldı.

İranlı sağlık yetkilisi de desteği desteklemek için bir projeden bahseden bir projeden bahseder.

NEDEN PROTESTO EDİYORLAR?

Ülkede seçilen öğrenciler arasında siyasi ve sosyal kızışmalara karşı ateşlenirken, Amini’nin kaybetmesi İranlıları derinden etkilendi.

Yetkililerin polisin olaya karıştığını ve gözaltında yer alan memurların yargılanmalarını talep etmesi insanlar kızdırdı. Ahlak polisinin, İran’daki Şeriat yönetimine oğula yansıtılanlar uygulandı.

Protestoların çoğuna, ülkenin katı muhafazakar yasaları karşı isyanın bir sınıfı oldu. Kadınlar başörtülerini çıkardı, sosyal medyada kesme işlemlerini; bazı de buna destek verdi.

Diğer yandan, 2020-2021 İran’da tahmin edilebilecek ile protestocular arasında geçenlerde binden fazla adaya ulaşmadan.
Leave a Comment