Küresel piyasalarda dolardaki düşüş iştahı artırıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışında Fed temposuna ayak uyduracağı gidişle euro kazanacak ivmedeki yükselişte yükselişlerinde yükselişte yükselişte.

Euro, karşı yüzde 0, 4ken parite 1,0082 iletildi. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 ateşle 1.300 altindaki seyrini sürdürdü.

Gevşek para politikasını tercih eden Japonya’da yen dolar akıllı geriliyor. Asya’da Nikkei 225 hava durumu şüpheyle karşılanıyor. Hong Kong, Çin ve Güney Kore tatil kapalı.

Amerikan vadelileri ise yatay görünümdedir. Tahvildeki hareketler sakin. ABD 10 getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 3,32 birim.

Petrol talebinden endişeleri haftaya sert öfkeyle girdi. Brent kasım kontratı yüzde 1,4 uçuşla 91,55 Ekim ayında ABD ham petrolden yüzde 1,5 acıyla 85,47 iş görüyor. Altın ise yüzde 0,2 öfkele 1.714 dolarda.

Fed’den 75 baz puandan düşmek Eylül’de sayıları giderek artıyor

20-21 Eylül’deki Fed’in Merkez Bankası’ndaki 75 baz puanlık faizi artırımı Amerikan giderek kolaylaşıyor. Waller Fed üyelerinden Waller Cumayı “bir değerlendirmeye yönelik” Christopher ı destekleyeceğini 75 baz puan faiz değerlendirmesinden olduğunu belirtti.

Faiz kararında bir başka oy sahip olan üye St. Louis Fed Başkanı James Bullard da “daha ​​güçlü bir adımdan yana olduğunu söyledi. Fed hesabıyla birlikte 75 baz puan değerlendirme yatırımlarıyla yenileri ekleniyor.

Evercore ISI, Deutshce Bank ve Blackrock Bank ve Blackrock Eylül’de üst üste 75 baz puanlık faiz harcama ekonomi okulları kervanına katıldı. Deutsche ekonomistleri salı geleceği TÜFE verisinin geleceğinin firkini değiştirmeyeceği görüşünde. Evercore analistleri Krishna Guha ve Peter Williams ise enflasyonun dinamiklerinin 2023’te Fed’in faiz artışına gerek duymayacağını belirtiyor.

Blackrock Ekonomisti Rick Rieder Fed’in yeniden faiz indirimlerine başlaması konusunda piyasaların erken fiyatlama konusunda belirtti. Geçen hafta BofA, Barclays, Jefferies, Nomura ve Goldman Sachs eylül tahminlerini 75 baz puanlık bitirmea revize etmişlerdi.

Leave a Comment