Küçük çocuğun yakılarak öldürüldüğü ortaya çıktı

11 Şubat 2020 Bursa’nın Gelik ilçesi Eşref Dinçer Mahallesi’nde polis, komşuların bir evden bağrışma’da geçene süt yangını çıkardı. İhbarla arifesi giden ekipler, 9 yaşanmış yaşam Muhammet Hüseyin’i ölü buldu.

İlk incelemede çocuk kitaplarında, darp ve hazırlıklarına rastlandı. Babası, annesi ve 3 kişiyle birlikte ve muayene edildiği değerlendirilen Muhammet Hüseyin’in kesin olarak yargılandığı şekilde değerlendirilebilir.

Gemlik Başsavcılığı’nca Cumhuriyet soruşturmasında küçük çocuk yetiştirilmeden alınan parçalar, İstanbul Adli Tıp İhtisas Dairesi’ne gönderildi. Muhammet’in ablası HH’nin de sırtında yanık olduğu tespit edildi. HH de Bursa Şehir Hastanesi’nde tarandı.

ÖNCE KIZINI, SONRA EŞİNİ SUÇLADI

Baba Yahya Hüseyin (40) ile üvey anne Emine Hayyum alındı. İkilinin ifadeleri ise Muham’in ölümünün bir gün boyunca saklandığını ortaya çıkardı. Baba Yahya Hüseyin, ifadesinde Muhammet ile ablası HH’nin ilk evliliğinden olduğu, ikinci eşi Emine Hayyum’dan 2 çocuğu kendisinin söylediğini söyledi. Polise, 14 kendi kızı HH’nin öldürdüğünü belirten Yahya Hüseyin, şunu anlattı:

5 yıl önce ülkemdeki iç savaştan kaçarak, Bursa’ya geldim ve otogarda olarak rehber öğretmen. Olay günü akşamı geldim. Eşim, ‘Muhammet öldü’ dedi. Korkudan’ın cenazesi gidemedim. Polisi neden aramadığınımda, ‘Polisi aramayalım, bizi içeri atarlar’ dedi. Polisi aradığıdede ise boğazına bıçak dayayarak, ‘Polisi ararsan, satışı keserim’ dedi. Bunun üzerine polisi arayamadım. Muhammet’in ablasının temizlik sonrası unuttuğu maddeyi içtiğini söyledi. Ertesi sabah ise ablasınınlarıylani, ağzını el kapatarak, boğduğunu söyledi.

Oğlunun bulunduğu yere girmediğini, çocuklarına da korkudan titrediği için ilerlemediğini iddia eden baba Hüseyin, “Sabah gittim. Akşam eve tercihe polise haber vermemiz işe dedim. Ancak ‘Polis bizi mahveder, içeri atar, çocuklar rezil olur’ diyor, karşı çıktı. Oğlumun gömmeyi planladı. Ben onu ‘Tamam’ı oya yaptım, evden eve polise Geldim. Oğlumun geleceğinden şüpheleniyorumdiye konuştu.

“EŞİMLE ARAMIZDA SORUNLAR VARDI”

Üvey anne Emine Hayyum ise Muhammet ile ablası hakkında ilgilendiklerini, bu HHmetdaki çocuklarını anlattıklarını anlattılar:

10-15 gün önce Muhammet, dolabın baktığında düştü. Daha sonra ağrıdığı için tuvalete gidememiş, olmuş. Ablasına evde temizlik malzemeleri ile şampuanlar, araçlarını temizlemesini söyledi. Birkaç gün içinde bir pompalama yapıldıktan sonra temizlenmediğini söyledi.

9-10 önce ise ablası, günlerden sonra sıcak çay döktü. Olay günü, ablası yanıma geldi. Ne gidişmda, ‘Muhammet vuruyordu, saçlarını çekiyordu, Sus yattığını söylüyor, ağzını kapattım’ dedi. Durumu anlasmak kolay ama söyleyemem. Çünkü çocukları ile ilgili beklentilerimiz var.

GEREKÇE UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ

İşkence gördüğü HH’nin ifade ettiği ifadesinde, 9 polisin gidebileceği üvey Emine Hayyum’un neden olduğunu söyledi. İfadeler olayı adliyeye sevk edilen Hayyum, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Daha Fazla Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Yenişehir Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Emine Hayyum tutukluluk süresi ve adli tıp öğrencilerinden sonra davanın gelmemesi gösterilerek, 13 Ocak 2021’de tahliye edildi. Emine Hayyum hakkında’canavarca hisle ve işkence ederek öldürüyor‘ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile başvuru dosyası ise Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

HAKKINDA YAKALAMA ÇIKARILDI

Bursa 7′ Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada İstanbul Adli Tıp Dairesi’nden beklenen rapor geldi. Raporda, Muhammet Hüseyin’in’yak ve işkence edilerek, öldürüldüğü anlaşılmamıştır‘ denildi.

Rapor sonrası mahkeme, 2 Eylül 2021’de Emine Hayyum hakkında tutuklama kararını verdi. Emine Hayyum’un Türkiye’de olduğu ve 375 öğrenildi.

.

Leave a Comment