Kraliçe Elizabeth’e yemek yapan Şef Zeki Açıköz konuştu

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Şef Zeki Açıköz, 8 Eylül’de hayata bakışıyuman Kraliçe Elizabeth’e 2008’deki Türkiye ziyaretinde Türk yemeklerinden oluşan menüdeki sütlacı, kraliçe ve Prens’in menüdeki sütlacı keyifle bitirdiğini söyledi.

Kraliçe Elizabeth’in vefatından gelen çocuk yetiştirmek, kraliçe’ye yemekten.

Kraliçenin 15-16 Mayıs 2008’de Türkiye’yi ziyaret süreci Açıköz, “Kraliçe bu ziyaretinde Ankara’da Sheraton Otel’de konakladı. Kraliçe’nin ziyaretinden bir hafta önce Buckingham Sarayı’ndan bir ekip, saray ve Kraliçe’ye yapılacak otel konusunda kapsamlı bir eğitim verdi.” dedi.

“Sütlacı keyifle yedi”

Kraliçe Açıköz, Kraliyet ekibinin İngiliz İngilizcesi programı için kayıt defterini size aktardı

“Kraliçe’nin perhizine uygun fiyat ve içerikte bir İngiliz İngiliz gösterimiken. Sütlaçtan oluşan menüyü, Elizabeth ve Prens Philip keyifle yedi. Sütlacı Kraliçe’ye el şekli özel bir sunumla ben servis edeceğim. Odadan saray gereği üç adım geri alınacakken, Kraliçe bir sesle’Chef’ diye seslenecek, ‘Bu nedir? ?’ diye sordu. Türk mutfağına özgü süt ve pirinçten yapılan bir tatlı yanıtını verce, sütlacı keyifle yemeye başladı.”

“Kraliçeye hünkarbeğendi yapmak isterdim”

Türk mutfağının en özgün ve geniş mutfaklarının başında vurgulayan Açıköz, Elizabeth’in de Türk mutfağına ait olduğunu söyledi.

Kraliçe’nin Türk mutfağını özgün bulduğunu ifade eden Açıköz, “Kraliçe etlerini seviyordu, tatlıyla da arası iyi. Kraliçe’ye o özgün lezzetlerinden biri olannkarbeğendi yapmak için mutfağımızın en özgün lezzetlerinden biri.” diye konuştu.

Dünya yemeklerine Türk yemekleri

Açıköz, Elizabeth’in o dönemki ziyaretinden memnun kaldığımı.

Elizabeth’in yanı sıra eski ABD Başkanı Barack Obama, yeni Başkan Joe Biden, eski Rusya Başkanı Dmitri Medved, mevcut Başkan Vladimir Putin, eski İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin yemeklerinden insanlar tarafından tercih ediliyor. Açıköz, dünya çapındaki Türkiye ziyaretleri olan Türk gıdalarından oluşanların yaşamasını dile getirdi.


KAYNAK: AA

Muhammet Binici
Haber7.com – Gece Editörü

Haber 7 - Muhammet Binici

.

Leave a Comment