Konya’da 7 kişiyi katletmişti! Bu soruya yanıt veremedi

oluşturulma Tarihi: Eylül 20, 2022 13:27

Konya’da, Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mehmet Altun (33) 5’inci kez tutuklandı. Duruşmada Dedeoğulları’nda avukatı saldırı, Altun’a, haber bülteni 112 Acil Çağrı Merkezi ve polis ile 45 dakikadan bir telefon görüşmesiyle ilgili “5 kişiyi öldüreceğini söyledin mi?” ilerde yönlendirmesi. Altun da ”Size cevap vermek istemiyorum. Ne cevap ayeti anlamayacaksınız. Ben gerekli ifadeyi mahkemeye verdim” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Olay, yıl 30 Temmuz’da, Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak’ta geldi. Yaşar Dedeoğulları’nın (65) bugüne, 2010’dan beri husumetli olduğu yan komşusu Lütfi Keleş’in kayınbiraderi Mehmet Altun geldi. Bahçede aileyle cismi Altun, daha sonra gidişten şiddetliyle peş peşe ateş etti. Yaşar Dede ile eşi İpek (57), çocukları Serap (33), Serpil (29), Sibel (35), Metin (42) ve Barış (31) Dedeoğulları saldırıya uğradı. Kiraladığı araçla kaçan Altun, 4 Ağustos’ta özel harekattance memleketi Bozkır ilçesi Üçpınar Mahallesi’nde kendisinden yakalanıp tutuklandı.

7 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Soruşturma nedeniyle, Mehmet Altun’un bulunduğu yerdeki 11 hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, tutuklu Altun hakkında’ onun tasarladığı 7 kişiyi kasten cinayet’canandan 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Altun’un yanında ayrıca evin bazı noktalarına yanından bidondaki benzini döküp, ateşe verdiği iddiasıyla ‘yak verme’ bölümünden 1 sunumla 9 olay kadar, ‘nitelikli olarak konutulmazlığı’ suçundan 1 yorum 3 kadar, ‘6136 sayılı kanuna incelemeye kadar, ‘6136 sayılı kanuna inceleme suçundan da 5 8’e kadar yargılanması talep edildi.

iddianamede; bir süre hayattan sonra tahliye edilen sanıklar; Altun’un eniştesi Lütfi Keleş ile ablası Ayşe Keleş, yeğeni Ali Keleş, Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Veli Keleş, oğlu Ali Keleş ve akrabaları Ali Keleş’in ise ‘canavarca hisle tasarlayarak 7 kişi kasten ölümye azmettirme’ , ‘yakarak zarar görmeden azmettirme’ suçlarından yargılanmaları istendi.

class=”medyanet-inline-adv”>

5’İNCİ KEZ HAKİM KARŞISINDA

4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde sağlık durumuya; tutuklu Mehmet Altunları ile bugünlerde düzenlenen silahlı saldırı öncesi yıl Mayıste günlerinde düzenlenen Dede tutuklanan enişte Keleş ile Veli Keleş’in oğlu Ali Keleş, SEGBİS ile katıldı. Dedeoğulları ailesinden sağ kalan Çetin Dedeoğulları ile yakınları da salonda hazır bulundu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Duruşmada Dedeoğulları Acil durumu avukatı, Altun’a, saldırı haberi 112 Çağrı Merkezi ve polis ile 45 dakikasından telefon görüşmesiyle ilgili ”Telefon görüşmesinde ‘7 teröristi öldürdüm’ dedin mi diye sordu. Altun, ”Hatırlamıyorum” diye cevap verdi. ardından avukat, telefon görüşmesinde, ”5 kişiyi daha öldüreceğini söyledin mi?

Olayı ne yaptın? Kim çok üzülüyordu da bu olayı gerçekleştirdin mi diye sordu. Altun da ”Size cevap vermek istemiyorum. Ne cevap ayeti anlamayacaksınız. Ben gerekli ifadeyi mahkemeye verdim. Bu davanın umurlarında var. Bu amaç cevap vermek istemiyorum” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yine avukatın ”Daha önce silah kullananlar mı veya en son ne zaman silah kullananlar?” diye giden Altun, ”Hayır, kullanmadım” dedi.

Saldırıdan önceki saldırılardan diğer saldırganlardan Lütfi’deki savunmalarında, ” üzerime atılanları kabul etmiyorum. 20 yıldır aşağı yerde. Ben cezaevindeyken ne oldum, Bilmiyorum. Aramızda hüsüm yok” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Altun’un tutukluluk devamına karar verip, yine 27 Ekim’e erteledi.

Konya'da 7 kişi katletmişti Bu yanıt veremedi

.

Leave a Comment