Karadeniz doğal gazında geri sayım: Bakan Dönmez son durumu açıkladı

oluşturulma Tarihi: Eylül 20, 2022 08:41

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’nde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, mart ayı karaya ilk gaz ürününü sağlamayı planladıklarını, “An itibari 16 inçlik doğal gazın elde edilecek ana boru hattının 140 kilometresi” dedi. .

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye’nin en doğal gaz doğal gaz gece olan Karadeniz’de 540 milyar metreküp doğal gazın karaya üretimi için çalışmalar Filyos Limanı ve doğalgaz İşleme Tesisi’nde devam ediyor. Çalışmaları araştırma için liman sahasına gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Başkanı Nurettin Ak Sendikaçul, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Advan, Petrol İş Sendikası Genel Süleyman Akyüz ve Genel Maden İşçileri, Hakan Yeşil’i görselleştirdi.

Karadeniz doğal gazında geri sayım: Bakan Dönmez son durumu açıkladı

‘MODERNİZASYONU 1 AYDA TAMAMLAYIP YENİ GÖREV YERİNE YOLLAYACAĞIZ’

Helikopterle Castorone gemisine giden Bakan Dönmez ve beraberindekiler, gemide TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’den çalışmalar hakkında bilgi aldı. Filyos Limanı’nda için demirli Or Reis gemisini ziyaret eden deniz Bilgin, karada ve devam eden çalışmaları araştırmak için sahaya incelemeleri, “Şu anda üzerinde inceleme Oruç Reis’in incelemesi, uzun değerlendirme bu Akdeniz’de inceleme çalışması. ihtiyaçlara binaen Oruç Reis sismik araştırma gemimizi Filyos’a dikkat çekti. Donanım ve yazılımla modernizasyon çalışmaları yapılmıştır. Oruç Reis sismik araştırma gemimiz çok iki boyutlu sismik önceden yapılır. Şimdi bu da Barbaros Hayrettin Paşa da olduğu gibi üç boyutlu sismik araştırma hale geliyor. Ekipmanlar da şu anda yapımı devam ediyor. Bir ay içinde ve burada modernizasyona yönelik tamamlayacağız” görevi yerine getireceğiz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Karadeniz doğal gazında geri sayım: Bakan Dönmez son durumu açıkladı

BORU HATTININ 140 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI

Sakarya Gazsı’ndan Filyo olan 170 kilometrelik boru serim görevini yürütmeken. Bir itibari ile 16 inçlik doğal gazın taşınacağı ana boru hattının 140 kilometresi tamamlandı. Yaklaşık 20 – 25 kilometrelik bir kısmı kaldı. Yardımcı hat olarak dizayn edilen üçlük boru hattının da 32 kilometrelik bir yol oldu. Planlandığı şekilde devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde sinyal hattını çekmek üzere iki gemimiz gelecek. Onlar da şu anda seyir halindeler. An itibari ile denizde 30 gemimiz çalışıyor. Yaklaşık 2 bin 500 çalışan var, karada sayısı 5 bin 500 denk geliyor. Toplamda 8 bin insanımız çalışanımız, her türlü projede geliştirmeyi tartışmasız savunuyorum diye.

‘KARADAKİ BORULARIN YÜZDE 70’İ TAMAMLANDI’

2023’te ilk işe yönelik karaya çıkaracaklarını söyleyen Bakan Dönmez, devam edeceklerini söyledi.

“Karadaki çalışabilecek durumda. 15 Ekim’de teste hazır hale. de ifadeyi beğendiğimizi planlıyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Karadeniz doğal gazında geri sayım: Bakan Dönmez son durumu açıkladı

“DÜNYANIN EN HIZLI YAPILAN DENİZ SAHA GELİŞTİRME PROJESİ OLACAK”

Bakan Dönmez, Twitter hesabından paylaşımda Karadeniz gazı ile ilgili ifadeleri kullanımları:

“Karadeniz gazını karaya taşıyacak boruları deniz tabanına yerleştiren Castorone’u Karadeniz gazını karayayacak boruları deniz tabanına yerleştiren Castorone’u @TRombudsman Sn. Malkoç ve @turkiskonf Genel Başkanı Sn. Atalay ile inceledik.

Sakarya Gaz Saha geliştirme projesi olacak.”

.

Leave a Comment