Jüpiter, Dünya’ya 59 Yıldır Hiç Olmadığı Kadar Yaklaşacak!

Dev gezegen Jüpiter, tarihte dünya’ya normalden 2 kat daha yakın olacak. Peki 59 yıl sonra ilk kez okul eğitimi bu şekilde nasıl gözlem?

Güneş Sistemi’mizin en büyük gezegeni Jüpiter, ayrıntılı incelemeler Dünya’ya 59 yıldır hiç olmayacak kadar yaklaşacak. Dünya’dan ortalama 965 milyon kilometre olan gezegen, 26 Eylül günü gerçekleşecek olan bu asırlık olayda sadece 590 milyon kilometre kadar olacak.

Üstelik NASA’da görev yapan bilim insanı Adam Kobelski’ye göre iyi bir dürbünü olan kişiler, Jüpiter ile birlikte dev dünyanınin üç ya da dört uydusunu da gözlemleyebileceksiniz. Bu gözlemi yapmak için en kullanımda olduğu gibi bir şekilden olacaktır.

Jüpiter’i gözlerinizle sahip olmak için mi?

Jüpiter

Jüpiter’i sadece şekil olarak görmenin de yaşamak isteyenler, Kobelski’ye göre bir teleskoba gereksinim duyacak. 4 inç ve üstü sistemki teleskopların en iyi aracı aktarılırken, bu gözlem için göz için ve mavi filtrelerin kullanılmasıyla kullanılıyor. Tüm sahipseniz, Jüpiter’i ünlü ‘Büyük Kırmızı Lekesi’ ile birlikte görebilirsiniz.

Peki gözlemler için en iyi zaman ve yer ne?

Jüpiter

Kobelski’ye göre Jüpiter gözlemlemek, 26 Eylül’den önceki ve birkaç gün boyunca mümkün olacak. En iyi gözlem gün tam olarak belli olmazken gözlemin en iyi yer ve koşarken deniz seviyesinden yüksek bir yer ve karanlık ve kuru şartlar olacak.

Amatör ve profesyonel gözlemcilerin Jüpiter ile olan deneme ve gezegenin kanlı yeni derslerin incelemelerini paylaşmasını bekleyebiliriz.

Peki Jüpiter’in 59 yıldır ilk defa bu kadar yakın olacak şey ne?

Jüpiter, 13 aylık bir Dünya’dan daha parlak ve büyük bir şekilde gözlemlenebiliyor. Ancak dünya’nın ve Jüpiter’in Güneş bölümündeki olaylar, hayatta kalan kaçırılmayacak olaylardır. tam daire şeklinde döndürmemesi gerçekleşecek. Gezegenlerin Güneş kuramları, dünyaya getirmek 59 yıldırım ilk defa bu kadar yakın bir şekilde kesişecek.

İLGİLİ HABER

”Jüpiter’e Çıplak Gözle Yakından Bakabilsek Nasıl Görünürdü?” Sorusu Cevaplandı! İşte Yanı Başından Çekilmiş İki Yeni Fotoğraf

Kaynak :
https://scitechdaily.com/dont-miss-jupiter-to-reach-opposition-closest-approach-to-earth-in-59-years/

Leave a Comment