James Webb Tarafından Çekilen İlk Mars Fotoğrafı Paylaşıldı

James Webb Uzay Teleskobu’nun bu sefer objektiflerine gök cismi Kızıl Gezegen Mars oldu. Elde edilen görüntü, gezegenin Webb için yüksek ışık içermemesi nedeniyle ‘tam bir gösteri’ gösterilemez.

Geçtiğimiz yıl içinde uzaya ve bu yaz aylarında kullanıma yönelik kullanım olarak hizmet etmek James Webb Uzay Teleskobu, bugün en çok görüntüden görüntüsünden biri. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortaklığında yapılan çalışmayla Mars, James Webb tarafından görüntülendi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun internetten ziyaretinden Mars fotoğrafı, gezegeni farklı bir gözle görmemizi sağladığı.Öte Mars’tan üründen, hayal kadar kullanılmış..

Mars, James Webb için fazla parlak ağırlıklı olarak tamamı net olarak çekilmiyor

james webb

Yukarıdaki fotoğrafta solda yer alan görüntü, daha önce Mars Orbiter Lazer Altimetresi (MOLA) elde edilenle büyütülecek şekilde görüntülenecek idi. Sağdaki iki fotoğraf ise James Webb’in NIRCamyla yaşlıydı. Üstte yer alan fotoğraf, gezegenden yansıyan gibi görünüyor. Altında fotoğrafta yer alan enlem ve günün saati ile sıcaklık farklarını ortaya koyan sergilenen ve atmosferik atmosferden etkilendiğinden Hellas Havzası’nın kararmasını gösteriyor.

James Webb, Mars’ı ve sistemimizdeki diğer platformları neden net bir şekilde çekemiyor?

Eski fotoğrafın eski görüntüsü, şehrin teleskoba ve Güneş’e yakınlığından zordu. uzaydaki en küçük ışık ulaşmak mümkün James Webb, haliyle inceleme donanımları yer veriyordu. İnsanlar, James Webb için çok kısa bir donanıma sahip olan Mars’ı görüntülemek için çok kısa bir eşyaya sahip olabilecekler, teleskopik detektörlere ışığın sadece bir bölümünü ölçtü ve özel veri teknikleriyle Mars’ın uygunna uygun olabilir. Yukarıda görsel, Mars’ın yarımküresini gözlerinde seren fotoğraflıydı.

Güneş Sistemi’mizdeki gezegenler de bir ışık kaynağına yakın olması nedeniyle Web ışık tarafından yansıtılması nedeniyle James tarafından tamamen net bir şekilde çekilemeyecek. Bu konu işlemi daha ayrıntılı açıklama için, gözden geçirmemize göz atabilirsiniz:

İLGİLİ HABER

Galaksilerin Fotoğraflarını Çekebilen Uzay Teleskopları Neden Gezegenlerin Yüzeyini Çekemiyor?

İLGİLİ HABER

James Webb Uzay Teleskobu, Orion Nebulası’nın Fotoğrafını Paylaştı (İçinde Kaybolacaksınız)

Leave a Comment