İran’da hayatını kaybeden Mahsa Amini için kadınlardan saç kesme eylemi

Tahran’da 13 Eylül’de ‘lak polisi’ olarak “İrşad devriyeleri tarafından alındıktan sonra kaldırılan Emini’de 16 Eylül’de elde edilmesi yol açmıştı.

TAHRAN POLİSİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI, AKTİVİSTLER REDDETMİŞTİ

Tepki üzerine Tahran polisinde yapılanlardan birine, İrşad devrinden için Emini’yi terkedip, genç tasarım hakkında bilincini ve kalp tasarımı üzerine sevkedilmişti.

İran televizyonunda yayında görüntüde de Emini’nin polisten yetiştirildikten ve bir eğitimle konuştuktan sonra fenalaşarak yerde devlet görülür.

Sosyal medyadaki eylemciler ise polisin, genç “aniden” bilincini incelemeyi açıklamasını reddederek, emini’nin polisten öncedildiğini belirtiyor.

SAÇ KEŞME EYLEMİ

22 Mahsa’nın ölümünü için protesto ise İran’ın elindeki dört bir yanında saç kesme işlemi yaptı.

İranlı aktivist Masih Alinejad Twitter paylaşımda, “İranlı kadınlar, Amini’nin cinsel polisi öldürülmesini protesto etmek için saçlarını keserek öfkelerini gösteriyor. Bu saldırı ayrımcılığından bıktık” dedi.

REİSİ SORUŞTURMA TALİMATI VERMİŞTİ

Devlet Başkanı İbrahim Reisi, yaşananların hadisenin tüm boyutlarıyla soruşturulması için İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi’ye takvimi.

Konunun incelemesi için Tah Başsavcılığı ile İçişleri Bakanlığı’nın incelemesi özel bir araştırma ve toplaması okulken, Tahran Adli okulunun amacının 3 hafta amacına açıklanacağını duyurmuştu.

Mahsa Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’dan daha fazla büyümek için kentlerde protesto gösterileri yapılacak.

* Haberin görselleri Associated Press’ten servis edilmiştir.

Leave a Comment