iPhone 14’ün Uydu Bağlantısı Android’de Neden Yok?

Apple iPhone ile hayatımıza soktuğu bağlantı bağlantısı, Android telefonlarda neden yok? Gelin, bu gözden geçirelim.

8 Eylül’de iPhone 14 serisini yeni seriyle birlikte tanı modellerinde olarak Apple büyük bir yer gidiyor. Donanım özelliklerinde akıllı telefon yeni bir sayfa gösterimleri yer alır. Apple, ABD’de iPhone 14’leri SIM kart olmadan satışa sunulan, tamamlayıcı uydudan acil durum iletişim sistemi hayata soktu.

Kullanıcıların internet ve bağlantıya sahip olabilecekleri, acil iletişimlerini gerçekleştirebilecekleri bu yeni teknoloji, kasım ABD ve Kanada’da hizmete sunulacak. Apple, bu ürün hazırlama o ayrıntılı açıklama, bilgi bu haftamış olsa da paylaşıldı.

iPhone 14’ün uydu bağlantısına sahip olma özelliği ne?

qualcomm x65 modem

Reuters’ın haberine göre; iPhone 14 serisinde, uydu ortamında sağlanan donanımları, Qualcomm’un X65 modemi oldu. İşin garip yanı, bu modemin pek çok üst düzeyi Android telefonunda yer alıyor olmasıydı. Peki uydu dünyasının Apple’ın sunup Android üreticilerini sunmamasını ne?

Bu soru cevapları, Reuters’a Apple tarafından bağışlanmıştır. Apple, birliktende Qualcomm X65 modemiyle aynı zamanda kendi seçilecek seçmesi ve yazılımını dani bölünmüş. Bunun üzerine, sevindirmek için Apple’dan memnunuz.

Qualcomm’un modemi, 5G bağlantısının yanı sıra “band’den önceki da 53” isminde. Söz konusu bant da Globalstar tarafından yönetiliyor. Bu bant sayesinde iPhone telefonlar, gökyüzündeki uydular ile iletişim halinde kalabiliyor.

Peki, Android’de aynı özellik gelecek mi?

android

Apple, yeni iPhone 14 serisini tanıtmadan birkaç gün önce Google’dan bir açıklama yapılmamıştı. Android Kıdemli Başkan Hiroshi Lockheimer, yani Android Kıdem Lockheimer, yani Android 14’ün uydu sistemlerine sahipler açıklamıştı. Bu sayede Android uydu bağlantılarının girişlerinin açılması, yapılması gereken girişler ise tarafından karşılanacak. Yani evet, uyduya çok alışmak için Android’e yakınız.

İLGİLİ HABER

iPhone 14’ün Türkiye Tamir Ücretleri Belli Oldu: Bu Seneki Fiyat Ekranına Geçen Yıl Sıfır iPhone Alınıyordu!

Kaynak :
https://www.reuters.com/technology/new-iphones-have-qualcomm-satellite-modem-new-apple-radio-chips-2022-09-17/

Leave a Comment