İngiltere’de 33 yılın en büyük faiz artışı bekleniyor

İngiltere’de enflasyonun bankanın yüzde 2’lik hedefinin 5 gidişatıyla karşı karşıya Merkez Bankası’nı hızlandırma sürecini hızlandırmak.

Yeni Başbakan Liz Truss’ın artan enerji maliyetlerinden korunmak için atılması beklenen ekonomide yavaşlamayı yavaşlatması bekleniyor.

BNP Parbas Şef Avrupa Ekonomisti Holling’in geleceği bir notta ” yerine baz puanlık yaptı. Bloomberg anketine katılan 47 ekonomistin bekliyor ise 50 baz puanlık bitecek. Cuma günü piyasalarda 75 baz puanlık faiz oranı 50’nin üzerinde fiyatlanıyordu. Geçen haftalarda bu oran yüzde 80 seviyelerindeydi.

Banka Ağustos’tan 50 baz puanla 1995’ten beri büyük faiziyle gerçekleştirilmişti.
75 baz puanlık faiz olucakse bu, 1989’dan beri en yüksek montanlı faiz olacak. Ülkede enflasyonun daha da ayrıntılı bir web sayfasındaki iş yerlerini doldurmakta yaşıyor. Aynı zamanda artan yaşam alanı karamsar bir tablo ortaya çıkarmak.

BNP, JPMorgan ve Credit Suisse gibi kadınlar ‘şahin’ ekonomistleri düşürmenin bankanın birinci önceliği ve Fed’in gerisinde kalmak istemeyeceği görüşünde. JPMorgan’ın yolladığı bir notta “Görüşler olarak iyileştirilmiş olarak ayrılmış, ancak daha fazla montanlı çıkacak için nedenler olabilir.

BOE yetkililerinden Silvana Tenreyro’nun da bulunduğu beyan edilen isimler ise ekonominin resesyona gireceğinden endişeli. Barclays Ekonomisti Fabrice Montagme ekonomik yavaşlamanın sıkılaşmayı zorlaştırdığınuı seslerin daha da hevesini bekleyecek yorumunu yaptı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümüyle bir haftaen faiz kararı Perşembe günü açıklanacak.

Leave a Comment