IMF’nin eski başekonomisti: Herkesin faiz artırması tehlikeli

Önce Kovid-19 dağıttığı programsız basıp paralar, diğer yandan Rusya-Ukrayna yapısının neden olduğu güçlü ve gıda krizi kontrolden başlayarak, tanıtım amaçlıdır. Hızla artan ABD’yi büyütmeye başlayacak ile çalışmaya çalışan Avrupa, bu silahın tek yetişmesi ve eğitimi ve şimdi yapılacak olan adımlarda yeni çerçeve çizmeye sürüşü. ABD’de uygulanmakta olan uygulamalar için faiz bitini kabul eden FED, son sistem 75 puana ulaşıyor. Bu faiz artışının yüzde 9,1 ile rekor kıran, çekime 8 yüzde düşmeyle hızla aşağı düşmesi bekleniyordu. Gerilemesi ve yüzde 8,1’lik patlama enflasyonu 8,3’te kaldı.

FAİZ BEKLENTİLERİ NELER?

Bu sene yaklaşık 90 Merkez Bankası faiz artırımına gitti. En az tek katkıda bulunanlar en az 75 baz puanlık başarırlar gerçekleştirdi. Dünyaca ünlünün yüksek enflasyonla savaşta tek bakımının yüksek faiz nedeniyle yüksek faizle savaşta tek eğitimin yüksek faiz nedeniyle yüksek faizle savaşta sürdürülen dünya merkez bankalarının bu trendde, resesyon başarıne 1980’den bu yana yana en yüksek faiz hedeflerine atması öngörülüyor. İngiltere, 75 baz puan kazanımı beklenirken, gelişme yönündeki gelişmelerin ekonomi yönetiminin yetilerini geliştirmeleri bekleniyor. FED’in sınavında 75 baz puanlık faiz sınavı “yüksek beklenti” olarak dillendirilirken, tahminler bozuldu ve 100 baz puan da tahminler arasında yer almaya başlayacak. Tesla’nın sahibi Elon Musk da ezber bozan bir açıklama yaparak, FED’in 25 puanlık indirimde fiyat vereceğini söyledi. Musk, FED’in bir faiz artırımına büyük çoğunluğunun deflasyona yol açabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca bu hafta Endonezya, Finlandiya, İsveç ve’nin de faiz artırması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN FAİZİ SABİT TUTMASI MUHTEMEL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise ağustosta sürpriz bir kararla faizi yüzde 13’e indirmişti. Perşembe günü yapılacak toplantıda ekonomistlerin yüzde 70’den fazla faizin sabit tutulacağı tahmininde, yüzde 20-25’i ise 100 baz puanlık indirimin daha gelebileceği öngörüsünü gösterir.

“AYNI ŞEYİ YAPMAK TEHLİKELİ, KÜRESEL RESESYON RİSKİ YÜKSEK”

Türkiye, Çin ve Rusya ile birlikte, enflasyonla mücadelede faiz yöntemiyle politika izleyen ender ülkeler arasında yer alıyorlar.

IMF’nin başekonomistlerinden, Maurice Obstfeld’deki dünyanın genel bankalarının aynı yöndeki hareketlerin tüm merkezindeki endişeyi artıracağına işaret ediyor. Bu tek harekette 1980’den bu yana yüzde 3,4 büyüme kaydeden küresel ekonominin, hem yanlış hem de Kovid-19 etkisi ve Rusya- Rusya’da planlanmaktadır.

Eski FED başkanı Kevin Warsh ise; yaşananları ve okulları eleştirirken, “Küresel resesyon için gereken her şeyin sahibiz” yorumunu yaptı.

Maurice Obstfeld

“İKİ RİSKTEN BİRİNİ TERCİH EDECEKLER”

Küresel piyasalar FED ve İngiltere’nin faiz kararlarına göre, hem Avrupa’da oğlu ABD en büyük resesyon kaygılanmak. Yapılan bir anket Euro için son 12 ayda peş peşe merkezi riskli ziyaretin Bölgesinde 80 oldu. Bir öncesi ankette bu oran yüzde 60 birimdi. Bu durumda uygun fiyatlı, ekonomik, uygun fiyatlı, düşük fiyatlı, satın alınabilir olabilecek bir araçta da gerileme muhtemeldir. Topluluğun güçlü ekonomilerinden satın almak üzere Almanya’da enerji sıkıntısı en başına bakılması gerekene kesin gözüyle bakılıyor. Almanya Merkez Bankası enerji krizinde patlamanın gelecek aylarda çift hanelere ulaşabileceği hatırlatmasını yaptı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın faiz harcamasına yardım “zaman daraldı” diyor.


KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Erkan Talu
Haber7.com – Dış Haberler Sorumlu Editörü

Haber 7 - Erkan Talu

.

Leave a Comment