“İkinci el otomobilde alışılmışın dışındaki yüksek fiyat ortamı bitiyor”

Otomotiv Direktörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt Otomotiv Zirvesi’nde konuştu.

Bozkurt “Bir yandan dünya genelinde artan enflasyon, bir yandan enerji ile ilgili, sanayi ile ilgili, genel olarak pazarlardaki gözdekileri, 2023 gün içinde olan herken’i her açıdan değerlendirebileceksiniz.” dedi.

Bozkurt “Üretimde henüz eski normaller dediğimiz seviyelere dönmüş durumda. Çip krizi sürüyor. Lojistik devam ediyor. Hammaddenin bulunmasında var. Tüm ilgili maliyetlerde konuşulanlar söz konusu. En son üzerindeki enerji sorunu ve enerji üzerindeki bitişler geldi” dedi.

satış rakamlarını krediye erişim ve fiyat tarifeleri

Bozkurt sözlerine şöyle devam etti:

Bugüne kadar rakamlarını işaretledik. 5-6 aya varan bekleme süresinde mevcut modelde. Yılında oğlu çeyreğine yaklaşırken, yine hangi markanın hangi modelinden ne kadar araç bulunabilecek olacak. Bunun yanında, iki tane temel olabilen, sıfır otomobile ulaşmak hedeften bir yavaşlama görülmektedir. Yavaşlamanın temel ekonomik hedeflerinden sıfıra ulaşabilecek potansiyelin ucuz otomobile binecek. İkinci sebep ise, krediye ulaşmakta yaşanan sorunlar. Şu anda hem kredi faizleri hem de kredi kırmızısı çok yüksek. Geçtiğimiz yıl 770 binlerde olan pazarın bu yıl 750 binler durumu iyi bekliyoruz.

Bozkurt 2023 tarihini gözden geçirmek “Dünyadaki gidişte Rusya-Urayna yapısının devamını görmektesiniz. Bir yandan enerjinin entegrasyonunu görüyoruz. Geniş kapsamlı ürün fiyatlarına yansıyacağını göreceğiz. Bunlar arayanlık arayan. Euro-TL kuru Türkiye pazarını bağlayın. Matrah düzenlemesi yapılıp yapılamayacak çok önemli. Şu anda bütün sistemlerde 80’in üzeri vergileniyor. Krediye ulaşımla ilgili farklı bir önlem alınıp alınmayacağı. Öte yandan 2023’de seçilecek. Seçimden ve ekonomik bir şekilde pazar yapmaktan keyif almaktır. Bütün resme bakıldığında, bu yılın da ona da diyeceğimiz bir şekilde 2023 gibi gözüktüğü gibi’ görünüşte kullanımlar.

“İkinci el otomobilde yüksek fiyat ortamı bitiyor”

Bozkurt “Son iki yıldır sıfırdan arzında bitmiş ikinci ürünler çok fazla prim yaptı. Çünkü bir lüks değil bir ihtiyaç. İkinci el araç son bir-bir yarı yıldır gerçekleşen alışılmışın üzerinden fiyat artışının yavaş yavaş bittiğini gözlemliyoruz.” dedi.

Leave a Comment