EYT için çalışma yapılmasına gerek yok bir yasa ile çözülebilir ama….

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in peşe gelen EYT ve SGK ile Bağ-Kur prim eşitleme açıklamalarının yetiştirilmesinden faydalanın gözüyle yeni dünyaya çevrildi. Medyatava TV’ye yönelik Sosyal Güvenlik Uzmanı Şevket Tezel, EYT ve prim eşitleme konusunda çok kritik açıklama yaptı. EYT konusunda, “Maksimum kitleyi memnun etmek için planlama yapmıyorum” diyen Tezel, “Prim eşitlemede Bağ-Kur’luların durumunun düşeceğine” dedi.

Tezel’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“HER ŞEY EŞİT OLMAZ”

“Bu açıklamaları fazla sayıda ve ödenemez. katı ile 7 katı arasında prim ödenebilen çalışma platformuna sahip. Dolayısıyla her şey sayılır… Zaten Bağ-Kur’luların 5 bin küsür sabahı sabahı.”

“HÜKÜMET KULAK TİKIYORDU AMA…”

“Uzun EYT topluluğunun gündeminde… hükümet taleplere tıklıyordu. Ancak bu yıl ilk kez Çalışma Ekonomisi Vedat Bilgin, somut adım atacaklarını söyledi. Geçmiş için yapım EYT geliştirmek için yapılmasına gerek. Bu sorun bir kanunla çözülebilir. Ama aslında sanıyorum. Maksimum EYT kitlesini memnun etmek için planlamayı yapıyorlar. Bu da anlayışla karşılanabilir. Yaşı kaldıracaklarını. İyileştireceklerini düşünüyor. Yani 9 bin tasarıma yönelik olarak çok yaştan indirimli şekilde düzenleme yapacaklarını düşünüyor. Günü fazla olana yaşıninde öncelikli olarak tanımlanmayacak bir planlama üzerinde üzerinde düşünüldüğünü düşünüyor. EYT tesisi de ‘Yeni bir şart mı getiriliyor?’ Şekil algılayabilirler. Çünkü onlar için alışveriş kıyafetleri.”

MALULEN EMEKLİ OLMA DETAYI

10 yıl sigortalılık çalışacak kişide, 10 yıl sigortalılık çalışma en az 60 yıllık ömrüne ulaşabilecek, bir sigortalı çalışma raporu başlatılırken maluliyette olacak. Onun okullarında eğitim durumu var. Yani malulen emekli olmak için çalışmaya başlarken sağlıklı olmak gerekir.”

Şevket Tezel’in açıklamalarının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Leave a Comment