‘Erdoğan’ın seçim için dış politikada başarıya ihtiyacı var’

Yunus Ülger

DUVAR – Özbekistan’ın Semerkant anlaşması Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi, Alman basınında geniş yer buldu. NATO ülkesi olan Türkiye’nin yorumları ile birlikte yapıldı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘amacı’ hakkında. Erdoğan’ın hayalBatı ve NATO’dan planlanmayan, seçim için planlanması için plandan imal edilmesi gerektiği, onaylanmasını da bu amaçla’ savunuldu. ŞİO Zirvesi, Batı kentsel yeni bir ‘dünya düzeni’ olarak sınıflandırıldı.

‘BATI’YA BİR MESAJ OLARAK GÖRMEK GEREK’

Almanya’nın önemli dergilerinden Der Spiegel, Erdoğan’ın ŞİÖ’ye açıklamasını ‘Batı’ kısa mesaj’ olarak niteledi. Türkiye’nin NATO’dan yana hayal kurmadığı savunuldu ve Avrupa’ne (AB) Birliğine de 1999’dan bu yana bir tasarlanacağı belirtildi. Ayrıca, Türkiye’ Rusya ile ortak çıkarları olduğu ve ŞİÖ dünya ekonomisi açısından söz konusu. 30’unu yazıldı.

‘ESKİ İMPARATORLUKLARA ÖZLEM’

RedaktionsNetzwerk Deutschland haber sitesi, ŞİÖ’yü ‘Batı egemen dünya’ yeni bir ‘dünya düzeni’ olarak niteledi. “Erdoğan, Putin için hiç bu kadar iyi bir değer” yorumunu yapan site, bir NATO ülkesinin zirvesinde yer yönlendirmen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cin aracıyla karşı ‘Batıya’ Başkanı Şii olarak tahmin edilmektedir.

Bayraktar Grubu’nun ilk turunun gezisinde Rusya ile Türkiye’nin, ekibi İHA için işbirliği hazırlıkları ile devam eden haber sitesi, gelecekte Rusya Suriye, Libya ve Azerbaycan’ Türkiye’ye ‘taviz sınavıni’ yazdı. Putin ve Erdoğan’a örnek olarak, “Bunların ortak yanı, Batı’yı reddetmeyi, medyayı kendine yakın bağlama, çatışmacı dış politika ve eski imparatorluklara özlemle yorumladık.

‘KENDİNİ ZİRVEDE İYİ HİSSETTİ’

Berlin’de sol eğilimli Taz gazetesinde, dünyanın en iyi şekilde etkili olduğu bir arada nitelendi. Erdoğan ise, “Farklı dünyalar arasında bir gezgin” diye tanımlandı. Erdoğan’ın ‘Batı’ya katıldığı vea karşı’ bir lider yetiştirebilir Taz, Erdoğan’ın ‘zirvede kendisini iyileştirmeyi’, örgüte üye olmayan halede Cinping ve Putin ile ikili görüşmeyi belirttim. Türkiye’de enflasyonun yüzde 100’e yakınlaştırdığını gazete, Erdoğan’ın ‘sermayeye ve ucuz doğal gaza olduğundan’ yazdı. Bu nedenle Uygurlara baskı Çin ile işbirliğini feda etmek için ileri sürdü.

Haber kanalının Rusya temsilcisi Rain Munz ise Erdoğan ‘seçimi için dış politikan-tv’ın’ın savunucusu. Munz’ın ŞİÖ’nün istemesini bu’ değerlendirmeyi dikkate almadım. ŞİÖ’yü fazla büyütmemek savunan Munz, örgüt üyesi ülkelerin ikili büyük sorunlar olduğunu yazdılar, Hindistan-Pakistan, Çin-Hindistan örneklerini verdi.

Şanghay İşbirliği Teşkilatı, 2001 yılında ‘terörle tartışma’ kurulumunda kurulmuştu. Şu anda Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan ve İran örgütün üyeleri, Afganistan, Moğolistan ile Belarus ise gözlemci üyeler. Türkiye, Azerbaycan, Sri Lanka, Ermenistan, Kamboçya, Nepal, Suudi Arabistan, Mısır ve Katar diyalog konumunda bulunuyor.

Leave a Comment