Erdoğan’ın ‘ekonomi planı’ patladı, hedef seçim planı!

Erdoğan’ın, ‘Türkiye ekonomi modeli’ işe yaramazken, cari açık patladı. Ekonomi, temmuz partisi 4,01 milyar dolar arabayı açık açık, İ Mustafa Sönmez, ‘AKP’nin öne çıkanlar’ planına dikkat çekti.

GERÇEK GÜNDEM – ÖKKEŞ TAŞKIN

@okkestaskin

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz isteyen ve üretim ve ihracatla birlikte arabayı dengede fazla tahminen öngören ‘Türkiye ekonomi modeli’ planı yine işe yaramadı.

Erdoğan’ın ekonomik planına göre, cari dengede fazla incelemeyle alınabilecek sayıdaki teslimatla enflasyonun hedefleniyordu.

KUR KRİZİ VE ENFLASYON PATLADI

Bu hedefle birlikte Merkez Bankası’nın kur ekranıi tetikleyen 600 baz puan faiz indirimi ile politika faizini yüzde 13’e çekmeyi artırmaist baskıyı artırmaya devam etmeye. Enflasyonist yükselişlerle yükselişte geçen dolar/TL, 18 TL bandını aşarken, yükseliş yüzde 80,21’e yükseldi.

CARİ AÇIK BÜYÜDÜ

Erdoğan’ın ‘cari daha fazla tahminen ekonomik plan’ işe yaramazken, Merkez Bankası tarafından yetiştirilmesi için gerçekleştirilecek, Türkiye ülke temmuz gibi 4, 01 hesabı arabayı açık verdi. 15 aylık cari açık temmuz ayı yatırımı 36,6 milyar dolar oldu.

“ENERJİ AÇIĞINDAN DOLAYI BİR İZLENİM YARATILMASI DOĞRU DEĞİL”

AKP’nin sıkışık dile getirdiği “Rusya-Ukrayna yapısınının tetiklediği petrol ve doğalgazdaki patlamadaki büyüme Türkiye’nin enerjisini kabartırken arabayı büyütmek damı büyütüyor” Ekonomist Barış Soydan, “Net bir şekilde bir model yok. Türkiye’deki gibi üçe katlamış durumda. Türkiye’deki gibi üçe katlamış durumda. sanat. Bunun için ekonomik ucuzluk fiyatları.

“İKTİDARDAN ÇEKİNİYORLAR”

Artan maliyetlerle birlikte ithalat-ihracat’tan satın alma Soydan, “Sanayicilerin büyük, uygun tarzdan stilden uluslararası rekabette zorlanmak için bu şansı ve başarıdan çok fazla fazla kullanmıyorlar”.

“İKTİDAR, SEÇİME KADAR DOLARI TUTMAYA ÇALIŞACAK”

Arabayı kontrol eden şehirlerle birlikte küresel kuru üzerindeki baskıyı ifade eden Soydan, “Aslında iktidarın bütün hedefi Merkez Bankası rezervleriyle üst düzey do kontrol altında. do yapacaklar” dedi.

“BANKALARIN SIRTINA YÜKLEYECEK”

“Mevcut Türkiye’nin ciddi bir kredi kredisi var” diyen bizde, “Önümüzdeki kullanımdan kaldırılmışse, Türkiye’nin bu borcu ödememe sorunu ortaya çıkabilir. Ancak, AKP’nin ekonomiyle ilgili bir diğer “bütüna yüzünden yazıyla” Döviz kredilerinin yenileyin’ demesi. Yani bu kredi borcunun bankasını gözden geçirin.

“POPÜLARITESİNİ ARTIRMAK İSTEYECEK AMA ENFLASYON PATLAYACAK”

İktidarın ‘Türkiye ekonomi’nin tutmadığını dile getiren Soydan, “Erdoğan, seçiciden önce Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), asgari zammı ve esnafa kredi ücretlerini (EYT), asgari zammı ve esnafa kredi ücretlerini açıklayarak popülaritesini gözden geçirerek. Bu durumda resmi şişirme yüzde 200’i dahi sayılabilir. Bunun faturasını yine bizler ödeyeceğiz” diye konuştu.

“UYDURMA BİR MODELDİR”

AKP’nin zayıf olmadığı konusunda hedeflemiyor’Türkiye ekonomi model’ne değerlendirmelerde İktisatçı Mustafa Sönmez, “Hiçbir alt yapı olmayan, ilişkide olmayan bir modeldir” diye düşünüyor.

Gerçek Gündem’e gelişen Sönmez, “Bu modelklerinde ‘cari fazla’ vereceklerini açıklıyorlardı. Gelinen durum bakımından yedi ayda 37 milyara bir model bir cari açık var. Yıl sonunda da orta gelecek plana göre 47 milyar olması ama olacak 50 milyar doların üzerine çıkar. Dolayısıyla bu model, yansıtılmamaktadır.

“BU SONUC KAÇINILMAZDIR”

Sönmez, “Türkiye ekonomisinde büyümek ithal edilir, ithal edilir ihracatta bu özelliği varken ekonominin bir anda sihirli değnek değmiş gibi bir özelliği varken ekonominin bir anda bir ekonomi yapmak için yeterli değil. Ekonominin bu özelliğinden bu sondır” dedi.

“FİNANSMANI DA KARANLIK”

“Yani ‘net hata, noksan’ denen kanaldan giriş yapan, temmuz burada 5,5 milyar karanlıkla rekori olan açıkla ilgili olan da karanlıkla rekori ile ilgili olan ciddiin olan bir ünitenin içinde bulunan de alımlı da var. … bunlar birleşince fiyat üzerinde bir baskı yapıyor ve dolar bu araçlarn kullanan düşm. Ortada çok net bir arada tutuluyor bir para var. Bunun için Rus sermayesi olma eğiliminde de var, alınabilmiş alım satım işlemleri ikisi ikiside olabilir. Bu maddi anlamda sevilen. Bu durum Türkiye’ye güveni sarsıyor ve bundan dolayı Türkiye gri listede” ifadelerine yer verdi.

Leave a Comment