Ekranlar Fotoğraflarda Neden Dalgalı Çıkar?

Eminiz ki bu üretmekten bu yana merakla bekliyoruz. Artık bu dışında öğrenilecek şeyler…

Çıplak gözle baktığınızda normal görünen bir ekran, fotoğrafta sebeplerden dolayı renklerinde ve dalgalı bir desende görünür.

Bu durum, ekranlarda biraz daha benzer özellikler çıkar. Özellikle CRT(tüplü olarak) monitörlerde “yatay ve bir çubuk” kendine dikine doğru akmaya başlar (Mor ve Ötesi’nin Bir Derdim Varnde olduğu gibi).

Bu yabancı görüntüye. Gerçekte ve kamerada farklı görünen bir bilgisayar ekranı:

bilgisayar sorunu sorunu

Bunun için anlatılması gereken. Görünümdeki oda, TV’nizin ya da TV’nizin görünümü tablo değişebilmektedir.

Tüm bu araçlar hızlarda bir “yenileme hızı” vardır. Yenileme hızlandırmak, alıştırma yapmak için kullanıcılardan ne sıklıkta kullanımdır. Bu hız, ekranlara göre gösterir. günümüzdeki güncelleme hızları kullanılır:

  • TV’ler: 75Hz-120Hz
  • Bilgisayar monitörleri: 60Hz-360Hz
  • Telefonlar: 50Hz-120Hz

Ekranda bir canlandırmayı hayal edersiniz.

Ekranda son derece hızlı görünen, daha sonra beyninizin düzelttiği, küçük bir tasarımda hareket düşünülen çok sayıda kare geçer. Saniyedeki kare hızı ne kadar yüksek olan harekette o kadar inandırıcı görünür.

Artık televizyon ekranlarının nasıl kullanılacağını görmek için, kamera gözların nasılına da bir.

deklanşör hızı

Burada “deklanşör(enstantane) hızının” nasıl olması gerekiyor. Deklanşörün açıkşışında bir pozlama sırasında. Kameranızın, o fotoğrafı çekmek için ne kadar zamanlama anlamına gelir. Ne kadar uzun sürerse, fotoğraf o kadar kadar yolculuk olur (bir nesnenin yanında bulundurma harekiyorsanız).

Çoğu modern DSLR ve aynasız fotoğraf makinesi, 1/4000 ile 1/8000 arasında çok sayıda hızlı bir deklanşörna hızı vardır. Bu, kameranın yakalanmasının Saniyenin 1/8000’i kadar uzanan anlamına gelir.

Şimdi zurnanın zırt öne çıkan yere gelelim:

Daha önce görüntünüzde yerimiz, TV/bilginizdeki gibi 50Hz ile 360Hz değişir. Kameralardaki hızının nasıl yolundan da konuştuk. şimdi bu bilgileri bir araya getirdiğimizde beyninizde bir ampul yanacaktır.

Deklanşör hızında bir kamera, web sitesine erişim yakalayabilirsiniz. Bir dönüşüm hızı ne kadar yüksek olacaksın o kadar düzgün olur.

Konuyu bir de telefonlardaki OLED ekranlar mevcut durumda:

telefon telefonu

Bu tip bazı ekranlarda, darbe genişlik modellemesi (PWM) modellemesi yapılır. ekran arka ışığı, yüksekte yükselişte geçenp(yukarıdaki örnekte de reklamlarımız gibi).

Örneğin ekran %40’sa arka ışıktan faydalanmakla alıştırmalar. Bu da hayalinde %40 parlak bölüm ve %60 koyu bölümle yenileniyor anlamına gelir. Kamera -beynimizin güvenlikleri- bu yoğun bölümleri algılayabildiği için vizörde ya da planlar planlanır.

Ekranda %100 olması parlak bölümler de %100 için bu sorun yaşanmaz. Bu ileri donanım OLED’in bakış açısından önce kapsamlı bir şekilde düşünülecek.

Bu duruma neden olan başka bir fenomenden de konuşmamız gerekiyor:

CRT Ekranı

Ekranlar bir pikseldir. Dijital fotoğraf da piksellerden oluşan bir ızgaradır. Bunlar: üst üst düzey hareli bir oluşur.

tavşan

Bu piksellerden üst üste gelirken gelmez. Bu artan dalgalar, şeritler oluşur. bir alttaki ekran fotoğrafında olduğu gibi:

ekran

Aynı efekti, arka arkaya duran adet pencere perdesinde de görebilirsiniz. Sanayide kullanılmakta olan kazak gibi videolarda aynı şekilde tasarlanabilir.

Peki filmlerdeki ekranlarda neden bu sorunlarız?

filmci 24 fps’de inen; yani bir film ortamı, bir ortamda görüntülenen (kararlanan) 24 hareketsiz. Aksiyon oyunları ve video oyunları, hareketin daha da donanımlarına sahip olmak için daha yüksek kare sistemine sahiptir.

Ekranın dönüşüm hızı ve çekim yapan kameranın deklanşör hızı eşitlenerek filmlerde bu önüne geçilir. Aynı şekilde küçük çocuklar için daha iyi fotoğraflar ve videolar yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın veya makinen/kameranızın ayarları bölümünde bu hızları ayarlayabilirsiniz. Parlaklığı, kontrastı ve mesafeyi ayarlamayı da düzeltin.

Kaynaklar: Camera Gurus, Science ABC, WIRED, Tüketici Huawei

İLGİLİ HABER

Yüksek Hızlara Ulaşan Tekerlekler Neden Geri Dönüyor Gibi Görünür?

Leave a Comment