‘Dolarla uydu kiralayan TÜRKSAT’a herhangi bir uyarınız oldu mu?’

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TÜRKSAT üzerinden yayın yapan ulusal televizyon kanallarından olarak satın alınan uydu kirası bedelleri hakkında, Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Yeşil, üzerine yazmak için yazdırdığınızı iddia eder:

“TÜRKSAT, ERDOĞAN’A RAĞMEN DOLARLA KİRA ALMAYA DEVAM EDİYOR”

“Oğlun büyük Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi, her alanda olduğu gibi yayıncılık alanında da olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Pandemi ve ekonomik nedeniyle, uluslararası ulusal kanal kanalı yüzünden kapanmış veya kapanmadan. AKP Genel Başkanı Erdoğan ‘Kriz mıriz yok, bundan sonra dolarla, avro ile kira mira da yok’ diyor, TÜRKSAT Erdoğan’a devam etmeye devam ediyor. Ben demiyorum, Erdoğan diyor. Buna özellikle Anadolu’da kanalımız, maddi sıkıntılarından gelen kanalı seçtikleri yer alıyor. TÜRKSAT’a ivedilikle denetim gerçekleştirmemeli, kiraları Türk lirasından alması konusunda uyarılmalıdır.

Sadece uydu şirketlerinde değil; elektrik, yer kiraları, personelleri, RTÜK’ün yayınları yasakları ve cezaları da artık kullanımı yakın çevrede yayınlanmaktadır.

“TÜRKSAT’IN DOLAR İLE UYDU KİRALAMASI MADDİ AÇIDAN ZOR DURUMA DÜŞÜRMEKTE”

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Kriz mıriz yok, bundan sonra dolarla avro ile kira mira da yok’ sözlerine TÜRKSAT’ın parası zor durumda düşüşte, uydudan düşmelerine yol açmaktadır. Kar rekor kıran TÜRKSAT, ulusal ve yerel tv kanallarından dolar üzerinden değil Türk lirası üzerinden satın alınabilir, ekonomik darboğazdan oyunu bu bölümden kâr amacı gütmeden senin kalabilmeleri için olmalıdır. Televizyon kanalı işletmecilerinin ayakta kalabilmeleri için gerekli eğitim sistemi, Bakanlığın görev ve yetkileri içerisindedir.”

Nihat Yeşil, Adil Karaismailoğlu’na öncülük etmek için harekete geçti:

“Ülkemiz genelinde TÜRKSAT üzerinden yayın yapan kaç yerel ve ulusal televizyon kanalı vardır?

TÜRKSAT’ın 2020-2022 uydu hizmeti ücreti nedir? Yıllar görea bedelleri nasıldır?

Frekans kiralarında bulunanlar belirlenmektedir? 2020-2022 sistemden kaç televizyon kanalı TÜRKSAT tarafından kullanılan programı kesmiştir?

2020-2022’den kaç kanal, TÜRKSAT’tan yararlanmak için kullanılacak durumda kalmış?

Bakanlığınızın uydu frekans sistemleri kiralamasının ve Türk lirasına çevrilmesi konusunda bir işi var mı?

Başkan Erdoğan’ın ödemeleri düşünülen kiralarla. Buna rağmen dolarla uydu kiralayan TÜRKSAT’a herhangi bir hatırlatmanız olmuş mudur?”

Leave a Comment