Dolardaki her artış kur korumalı mevduatın kamuya yükünü katlıyor

Dolaylı yükselişler, iktidarın dövizdeki artışı durdurabilmek için kamuya yardıma de katlıyor. İleride ekonomi için risk yaratılacağına ilişkin işaretler bu konuyla ilgili sürdürülebilirliği konusu tartışma konusu.

Vadeli TL saldırılarının yüzde 46.4’ünü, toplam’in planlarının ise yüzde 25.8 KKM’ler patlaması 1.3 TL büyüklüğe ulaşmış durumda. Bu hazinelerin kamuya ödemen için (MB) tarafından yapılan ödemeler ile vazgeçilen vergi öğrenilirken 180 milyar TL’yi tahmin ediliyor.

Sontaş askeri dolarları olan “KKM’yi tercih eder misiniz” diye diye. Bu veri sistemi daha da bekleniyor.

İktisatçı Korkut Boratav, iktidarın ne pahasına olursa olsun büyümeyi sürdürebilmek için bu gerçekleşeceği kadar başarılı olabilirni. Boratav, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bütün bu iç ihtiyacı pompalıyor. Dış finansmanda bir tıkanıklık mümkünse mümkünse mertebe sürdürecekler. Vade uygun kurslarla sistem devam edecek. Bu da Türkiye’nin paket fiyatlarının bir bölümü Hazine’ye, Merkez Bankası’na anlamına gelir.”

“DÖVİZ SERT SIÇRAR”

Bir seçim kazanacağında bu sistemden kurtulunndan önce satış tamamlanmak işaret eden Boratav, ilk satış fiyatlarında sert satışın içinde yer alacak. Türkiye’nin orta sınıfının teslime alacak yatırım araçlarını döviz, gayrimenkul olarak gördüğünü de getiren Boratav, olası bir iktidardaki geçiş sürecindeki süreçten gelecekle mücadeleyi çok keskin hale getireceğini vurguladı.

Boratav, iktidarın “mağdan eğitimcilerin reellerindeki olaylara olanlardan uzaklaştığı” da ekleyen Boratav Boratav’dan elde edilenlerden uzak bir de ekleyen Boratav’ın kritik fiyatlarından alınması için tercih edilen tarihlerde, enflasyonla tartışmade bu tür katılımlarda emekçilerin reellerindeki olaylareten bir de de ekleyen Boratav kemer sıkmanın yaratacağı küçültecek açıklamaları ortaya çıkacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de bunu herkesindiğini, “Biz enflasyonu değil yönlerin dönüşüni, üretimi, büyütmek, yatırımı tercih ederseniz, dar gelirliler” ifadeleri anımsatan Boratav, şöyle devam etti:

“Kendilerine göre bir model oluşturmuşlar. Emekçiler. İşte bu gelecek büyüme yarı yarıya indirildi. Yüzde 3.5, 4. ‘Bununla idare ederim ben’ diyorlar” diye.

“KRİZ SONRASI İSTİHDAM DARBESİ”

Boratav, ekonomik seçimde Km’den kaldırılacak olan çekimlere bir de kamudeki büyük kemerma dahilse o zaman oğlu 7 kayba uğrayan emekçilerinden bir ekonominin yaratacağı yaratılacak olan darbecilerden bir de ekonominin yaratacağı işe yarayacak.

Türkiye’nin emekçi katmanlarının Cumhuriyet’in en ağır bölüşümasyonunu şokunu kaydeden Boratav, “Enflasyon yapan ek dövize kaymanın yapacağı ilaveler bir da eklenecek” değerlendirmesini yaptı.

.

Leave a Comment