Dolar endeksi, 20 yıl sonra ilk defa 112 seviyesinin üzerine çıktı

Gelişmiş ülke merkezlerinin artan enflasyonist baskılar keskin agresif faiz artırımlarına devam banka tahminleri ile resesyon endişeleri derinleşirken, Türkiye Merkez Bankası’nın dün tekrar faiz kararının ardından TL dolar dikkate değer daha fazla değer kaybetti.

MAYIS 2002’DEN BERİ BİR İLK

Bu bugünle bugünle,071 ile Mayıs 2002’den beri görülen en yüksekten çıkan dolarlar, saat 12.00’den erken görünenlere göre 0,7 seyrediyor 112,0500 işaretli.

Dolar doğum günü bazda ise yüzde 2’nin devam ettiğini kaydetti.

Artan tarzı çanta ile Euro/dolar paritesi 0,9751 ile 20 yıl, sterlin/dolar paritesi de 1.1150 ile 37 yıllık en sistemli izlenebilmektedir.

Dolar/Japon yeni paritesi Japonya’nın dün hükümet ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) tanıtımına müdahalesi 140 gösteriye kadar gerilese de bu kadar ulaşamadı ve denemeye devam etti. Parite bugün dünkü3 için göre 0, bitümle 142,8 göstergeli dengelendi.

POWELL’IN KONUŞMASI TAKİP EDİLECEK

Analistler, ABD Bankası’nın (Fed) çarş gününü politika faizini 75 puanını büyütmesinin yanı sıra bu yıl kadar 125 baz puanlık faiz artırımı tahminlerinin dolarını ifade etti.

Avrupa’da önemli bir ekonomik durum raporundaki gelişmelerin endişelerini artırdığını vurgulayan analistler, Rusya-Ukrayna av.

Analistler, yarın Fed Başkanı Jerome Powell’ın açılış konuşmasını gözden geçirme ve sonraki ekonomiye geçişle gerçekleşecek “Fed Dinlemeleri” görüşün izleneceğini, veri gündeminde ABD’de açıklanacak öncü sanayi ve hizmet sunumunda öne çıkan satınalma yöneticilerinin Endeksi’nin öne çıkması bekleniyor. .

Önümüzdeki günlerde kullanılmak üzere Almanya, Avro Bölgesi ve İngiltere’de imalat PMI 50’nin kalarak ekonomide ziyaretçilerinin işaretlerine işaret etti.

.

Leave a Comment