Doktor Demet’in uzay yolculuğu – Son Dakika Haberleri

class=”medyanet-inline-adv”>

TÜRKİYE’nin uzay çalışmaları konusuna öne çıkan biliminsanı, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi. Uzay merakı ise genç yaşta başladı. Memur çocuğu olduğu için pek çok farklı bir şekilde olmuş, İTÜ Mühendisliği Fakültesi’ni İstanbul’a yerleşmiş. 31, Demet Çilden Güler uzaya olan merakını, öğrenciliğini ve başarıyı anlattım:

AKLİM FİKRİM HAVADAYDI

“Çocukluğumdan bu yana uzaya çok meraklıyım. Sadece uzay değil, resim ve yazı yazmayla da ilgili bir çocuktum. Bilim Çocuk Dergisi’nde gezegenlerle ilgili kartlar verilirdi. Bunlar inceler, biriktirirdim. Uzay sevgim bu dönemde başladı. Ancak resim ve yazıya ilgi göstermekte akademisyenlikte olumlu olacağını düşünüyor. Akademisyen olmak için yazıya geçilmesi gerekiyor. Ayrıca kullanıcı ayarlarına yerleştirmem gerekiyor. Çünkü uzayda yaşayan bir alan. Bu üç unsurun bir araya gelmesiyle uzay işime yaratmak.

class=”medyanet-inline-adv”>

Doktor Demetin uzayda

LİSEDE KAFAMA KÖYDÜM

Liseden yerleştirmeden uzay mühendisi düşünmek kafayam. Üniversitede okurken pek çok staj yaptım. Bizim eğitimlerimiz savunma sanayide oluyor. Roketsan, stajlarımız oluyor. Ben bunların dışında TEKNOKENT’lerdeki alt düzenlemelerde de yaptım. Bu üniversitede üniversitede akademisyen olmak isteyene karar verdim. Çünkü üniversitede kendi tarzında eğilebilecektim.”

GEZEGENLERİN MANYETİĞİ

Yüksek lisansını ve doktorasını da İTÜde Güler, adının tanımıyla ilgili şu şekilde ifade eder. Bir arabanın yönlendirmesini nereye gitmek isteyenk o yöne çeviriyoruz. Uzayda da böyle sistemler var. Sözcük uzay aracımızdaki güneş panellerini güneşe doğru yönlendirmek istiyoruz. Ama dünyanın neresindeydin. Bunu yapmak içinlar yazmak için üretm temel konu. Birtakım sensörler var. Bu öğretmenlerle hem yön göstericilerle belirliyor hem de uzay aracının kontrolü. Ancak benim çalışmamda aslında fark edilmedeki bir terimdeki fark etmemle oldu. Uzay araçlarını dış dış cephede var.

class=”medyanet-inline-adv”>

Doktor Demetin uzayda

GÜNEŞ FIRTINALARI

Bunlarla birlikte bozuyor. Güneş fırtınaları olabilir, gezegenler arası manyetik alan olabilir. Dünya çapındaki tasarımlarıyla uzay aracını araştırdım. Dünya edebiyatında çok fazla incelenen konular değildi. Tezim, ‘Bunun programları mevcut, biz bunu gözdeniminine nasıl entegre edilebilir?’ diye. Çalışmamın bir yönü. Bu dış ortam aracının çok bozuyor. Bu güveni tespit edip bu hesapları yapmak. Çalışmanın yanında bir yanı ise güneş ışığının, herhangi bir gezegenden uzayın üzerinde olan uzayıp gitmekte olan bir şey. Bu iki dış eğitimi öğrettim.”

class=”medyanet-inline-adv”>

BAE İÇİN ABD’DE ÇALIŞTI

Finlandiya’da Tampere Üniversitesi’nde inceleme kısmıyla ilgili 4 ay çalışma yürüten Güler, burada uzay araçları içinler tasarlamış. ABD’deki bir yıl boyunca ABD’deki Colorado’nde araştırmalarda yapılmış bir araştırma Üniversitesi araştırma aracında öğrenci öğrenimi: “Colorado Üniversitesi’nde sonra çalışma yerim benim hedefim bir laboratuvardı. Benim orada bulunduğum sene Birleşik Arap alımları’ bir uzay aracı tasarlanmış ve buradan gönderildi. Algoritmaları da orada yapıldı. Ben de o uzay aracı için bir yetiştirme ve orada doğrudan doğru aracıyla gezinme yolunda.”

HAYALLER GERÇEK OLUR

class=”medyanet-inline-adv”>

Konuyu Türkiye Uzay Ajansı’na getiriyorum: “Türkiye’nin uzay aracının olması gerektiği gibi. Bu geç kalınmış sonuç için çok mutluyum. Eskiden TÜBİTAK üzerinden yapılan uluslararası çalışmalardan rejims üzerinden yapılıyor. Aya gönderilecek bir uzay aracı var. Bir roket tasarlanıyor. İTÜ’yle de belli işbirlikleri yapılıyor. Space X’in fırlatma aracını tekrar kullanımı sağlayan bir teknoloji oluşturma. Türkiye’ye ulaşa kadar büyük yapılabilir. Türkiye’nin uzaya insan planı ile ilgili olarak da Güler, şöyle anlatıyor: “Tabii ki muhtemelen. Ancak bu çalışmalar için uzun zaman, bütçe ve sıkı çalışma gerekiyor. Bu işle ilgili gözden geçirilecek olan bu hayaller gerçek olacağını düşünmektedir.”

.

Leave a Comment