Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Atina’ya uyarı: Yunan hâlâ kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor

class=”medyanet-inline-adv”>

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘Milli Mücadelede Son Kale Haymana Etkinliği, Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu’na katıldı.

Haymana’nın Türk tarihinde yerel merkezi bir rolnı söyleyen Çavuşoğlu, ‘6 asır önce eğitim veren bu ruh 6 asır sonra kurtuluşa can verdi. 13 Eylül 1921’de Sakarya Zaferiyle bularda konuşuldu. İşte biz dış politikamızı hem eğitimleri hem de kurtuluşa veren bu ruhtan ilhamla yürütmekle başlıyoruz. Diplomamızı girişimci ve insani olarak niteliyoruz. Bir yandan girişimci dış politikamızla her platformda haklarımızı ve çıkarlarımızı çıkarıyoruz. Etrafımız ateş çemberiyken kötü gözlere bir teyakkuzdayız. Kahraman ordumuzla, savunma sanayimizle, uzaya gönderdiğimiz uydularımızla emin ellerde’ kullanımda.

class=”medyanet-inline-adv”>

Türkiye’nin dünyada olmadığı yerde değil küresel ölçekte barış ve yardıma sunacak projelerinin yazarları çizen Çavuşoğlu, ‘Dünyanın neresinde bir olsa gözleri bize çevriliyor’ dedi.

Milli Mücadele’de oğlu kalenin Haymana toprakları olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti:

‘Kadim Türkyurdu Anadolu’yu Yunan mezaliminden kurtardığımız yer buradadır. Bugünede biz Ege’nin iki yanında komşu haklarına saygı duyalım derken kaşımaya devam ediyor. Başkalarından bunlardan bahsederken gibi olduğundan bahsedersiniz. Bu komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır. Türk askeri milletiyle ve yıllarıyla dolu olan bu büyük imtihanı başarılı bir şekilde yaşatmaktadır. Bugün dünyamız farklı ama aynı sarsılmaz imana sahibiz.’

Yunanistan’da geçen sene Türk hava ve karasularına yönelik toplam 1616’dan uygun ve örneklerde bulunurken, söz konusu bu günlük olaylarda 1123’e iletildi. Türk jetleri 14 ayrı olayda 3 bin 372 saniye radar kilitlemeyle taciz edildi. Yunanistan son olarak 1 Eylül’de görevdeki Türk uçaklarına yönelik tacizde bulundu.

Yunanistan’a uyarıda bulunan Bakan Çavuşoğlu, ‘Herkes aklını başına alsın. Özellikle Yunanistan’a söylüyoruz. Başkalarının maşası olmayın. Tahriklere devam etmedim. Çünkü Türkiye’nin dostluğu kadim, husumeti vahimdir. Bunu da yapın çıkarmayın’ dedi.

GERGİNLİK MİÇOTAKİS’İN AÇIKLAMALARI İLE BAŞLAMIŞTI

Türkiye ile ilgili Yunanistan’ın Başbakanı Miçotaki’nin ABD’deki açıklamaları sonrası geril.

class=”medyanet-inline-adv”>

Miçotakis, adını Türkiye’yi kastederek kastederek komşularına uzatıyor. Ancak kullanımlarımıza, kullanımlara ve kullanım son bulmaları gereken adaları üstlerine uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, yeryüzündeki görünümüyle ilgili olanlardan, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir gözdensizlikten gözden’ gözden geçmekteydi.

Miçotakis, bu sözleriyle, Türkiye’ye F-16 uçağının satışına onay verilmemesi söylenmiş oldu.

Yunan Başbakanın’Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı tatbikat yapmak isteyenyan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki saldırı ve adanın eğitimi kursuna kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, hiç kimse kabul etmeyecektir’ sözlerinde ayakta alkışlandı.

.

Leave a Comment