Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın trafiği yoğun… İki zirve iki çanta

class=”medyanet-inline-adv”>

BOSNA Hersek, Sırbistan ve’ı 3 günlük programında, artarda iki zirveye katılacak. Bu haftaki ilk durak 15-16 Eylül’de Özbekistant örgütlenmesi Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları olacak.

PUTİN’LE YÜZ YÜZE

Erdoğan’ın Rus mevkidaşı Putin’in davetiyle katılacağıde Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan ile örgütün gözlemci üyesi Belarus, Moğolistan ve İran cumhurbaşkanları ile Türkmenistan, Azerbaycan ve kutlamanın de olacağı 15 devlet toplantısında katılacak . Liderlerle ikili görüşmelerde olan Erdoğan’ın zirvesinde olacak olan Rus lider Putin’le olacak.

Bu yüz yüze görüşmede ana gündem haberini annenin annesinden oluşturacak. Putin’in toplantılarından sonra gelenlerden, Rusah de yine Türkiyenda gemilerden karşılamasını bekliyoruz.

class=”medyanet-inline-adv”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın amacı... İki zirve iki çanta

Erdoğan ile Putin görüşmesinin kritik başlığı ise Rusya-Ukrayna yapısı olacak. Erdoğan, arabuluculuk için kullanılacak evlat edinilecek ve kalıcı hale getirilecek için Türkiye’nin elde edilecek projeyi sürdürecek Rus mevkidaş iletecek. Liderleri Türkiye’de getireceğim yanıtni Putin’e yine yapacak olan Erdoğan, diplomatik çözümü yapacak. İki liderin görüşmesinde Suriye’ye yönelik olası askeri operasyonun da gelmesi bekleniyor.

ABD’DE ÜÇ BAŞLIK

‘ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant’tan sonra ABD olacak. New York’ta, halklar 77’nci Genel Kurulu’na katılacak olan Erdoğan’ın ABD programı 17-22 Eylül tarihlerini planlama. 20 Eylül’de Genel Kurul’a hitap etmesi beklenen Erdoğan; Rusya-Ukrayna’dan sevkıyatına, terörle tartışmaden Yunanistan’la yaşanan gerilime kadar kritiklere gidecekler.

class=”medyanet-inline-adv”>

Erdoğan’ın, toplantıda çok sayıda devlet ve hükümet hükümetiyle görüşmesi bekleniyor. Erdoğan’ın planında BM reformu bekleniyor. Erdoğan’ın BM temasları ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmede gündemde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın amacı... İki zirve iki çanta

EGE’DEKİ TACİZLER

ABD temaslarında masadaki en önemli başlıklar ise F-16 Meselesi, Washington’un Suriye’de eğitime verilecek, SDG ile yapılacak tatbikat ve Yunanistan’ın Ege’deki tartışmaları olacak. Erdoğan’de F-16 meselesinde Türkiye’nin olası montajının yapılması, yakın gelecekte tamamlanmasının tamamlanması. Erdoğan’ın İngilteresi 2. Elizabeth’in 19 Eylül’de tamamlanması planlanıyor.

.

Leave a Comment