Cumhurbaşkanı Erdoğan BM’de eğitim zirvesinde konuştu: Tarihi adımlar attık – Son Dakika Dünya Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halk görüşmelerinin bulunduğu ABD’de “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”ne katıldı.

Burada bir konuşma Cumhurbaşkanı Erdoğan, anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin tüm sınıflarını ücretsiz sunan bir ülke çapında, “20 ülke genelinde yaygınlaştırılması ve büyütülmesi için hedef için yıldırım eğitimin yükseltilmesi” dedi.

Devlet Başkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

“Güçlü beş toplum, güçlü bir eğitim.

Türkiye, anaokulundan üniversiteye kadar eğitim ve öğretimin tüm programlarını ücretsiz sunan bir ülke. Son 20 yıldır yaygınlaştırma, eğitimde büyütmenin ve iyileştirmenin sağlanmasına yönelik hedeflenen küçük ölçekli eğitim kalitesini atıyoruz.

Derslik sayıların eğitiminden öğretmenlere ücretsiz kitaplarından uygunsuz ailelere yardıma yardım edeceklere kadar her alanda eğitimini eğitimini gayreti içindeyiz. Eğitim kurumlarını, spor salonları, dijital kütüphaneler, laboratuvarlar, akıllı tahtalarla donatarak modern hayata geçirdik.

“5 YAŞ ÇOCUKLARIN OKULLAŞMA ORANINI YÜZDE 93’E ÇIKARDIK”

“4+4+4 eğitim reformu”yla öğrenilen 12 içinden çıktı. “Haydi Kızın Okula” projemizle kızların eğitimini genel olarak, okullaşmada 90 kişiydi. Okul öncesi eğitim seferberliğimiz sayesinde, 5 yaş okullaşmasını yüzde 78’den 93’e çıkardık. Önümüzdeki dönemde bunu yüzde 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz.

Tüm satış amaçlı covid uygulamaları, uygulama pek çok elektronik kullanıma ulaşabileceği platformlar, ücretsiz hazırlıklar ve yaz okulları gibi uygulamaları tatbik edilebilirler. Başarıya ulaşmak için okur yazarlık, aritmetik ve beceri eksikliklerini gidermek için de hayata geçirilmekten geçilir.

“ÇEVRE BİLİNCİ AŞILADIK”

Hediye paketimiz bir diğer konu da uygulamaları eğitim. Üreterek eğitimle büyüyen meslekler arasında eğitim kurumlarımız ile sanayi bölgelerimiz yakın iş birliğimiz tesislerimiz. Mesleki ve teknik eğitim eğitimlerimizi dünya çapındaki okullardaki Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu liselerini hayata geçirdik.

Türkiye Maarif Vakfı ile Afrika, Asya ve Balkanlar’ın olmak üzere 49 ilgi çekici eğitim alacak olan bir boşluğu doldurduk.

Türk İşbirliği ve Koordin Ajansımız da özellikle az gelişmiş ve kullanıma yönelik ürünlere yönelik eğitim ve teknik eğitim veriyor. Türkiye’de, her yıl kullanım burslarıyla, öğrenciye faydalı ücretsiz eğitim veriyoruz. Yetişkin çocukların 4 milyonlarını çocuklarına sığınmamacının da kendi evlatlarımızdan ayrı tutmuyor, eğitimleri için her türlü çabayı gösteriyoruz. Uluslararası çabalarımızın yanı sıra eğitimlerimizi da geleceğin açısından güncelliyor, yeniliyoruz. Çevre bilincini küçük eğitimden itibaren aşılamak üzere sınıflardan eğitim ve iklim sınıflarından eğitimler alındı. İstikbalimizin teminatı olan evlat vatan millete ve tüm insanlığa faydalı, geleceğimizik için gerekeni yapmaya devam edeceğiz.

Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi’nin, daha yaşanabilir ve adil bir temellerinin atılması için aday gösterilmesini bekliyoruz.”

Leave a Comment