CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6’lı masadaki gelişmeleri değerlendirdi: ‘Masada kriz yaşamadık’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu’daki oğul grup toplantısını yaptığından Elazığ’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği yanıtlar şöyle:

– Erdoğan, Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) tam üye olduğunu söylediğini söyledi. Bu savrulmaya yorumunuz nedir?

Dış politika milli olmak zorundadır. kişiselleştiremezsiniz. Bir kişi tarafından düşünülen ve dış politika oluştur. Dış politika oluşturmakken ve muhafaza ile hareket etmek. Dış politika, iç politikaya benzemez. Aynı zamanda dış politikanın bürokraside de aktörleri dikkat çekiyor. Büyükelçiler bunlar, dış politika konusunda yorum yapan kişilerdir. Erdoğan, devlet yönetimini kişiselleştirdiği için devleti bir şeyi nasıl hesaplayacağını hesaplayamıyor. Ne kadar küçük ve bu bölümden ayrılmayın. Aslında Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmasa böyle bir şey hakkında düşünülemez.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Temsilcimiz Sertaç Eş’in sorularını yanıtladı.

“DEVLET SAYDAMLIĞI KAYBETTİ”

– Meral Akşener, cumhurbaşkanının adayını belirleyeceğini söyledi. Halkı belirleyecek mi?

6’lı masada böyle bir şey gelmeden. Böyle bir şey yok.

– 2 Ekim toplantısının gündemi belli mi?

Neler konusunda her toplantıda önemli aşamalar katediyoruz. Toplantıların özelliği bir kararkten sonra genel başkanları bu kararla ilgili alt adayları. Belli birliğe ulaştırdıktan sonra genel başkanlara gelirler. Genel başkanlar da “evet” açılınca 6’lı masa karar veriyor. Toplanıyoruz, bir karar verip dolduruyoruz. Bunu da genel başkanları uzun uzun tartışarak, görüş birliği yapıyor.

– gelenlerden gelen yaklaşım nasıl var, durumu değerlendiriyorsunuz?

Özellikle 2018 sonrası devlet şeffaflığını kaybetti. Vatandaşın ödemelerin yerleştirmek için bizim gibi kaç hanenin elektriğinin kesildiğini dediğimiz gibi. Bütün eşyaların tümünün kanni, kendi kendine yönelik bir oyuncak tasarlanıyor.

“TARTIŞMA SİYASETİN DOĞASI”

– Akşener’in ve diğer partililerin açıklamalarına bir yorumunuz var mı?

Sayın Akşener’le görüşüyoruz zaten. Zaman zamanında olur, bu siyasetin doğasında vardır. Oda bizim olan genel başkanların değerinden önemli. Genel başkan yardımcıları tanımlayabilirler. Önemli olan genel başkanların odalarıdır. Genel başkanlara yapılacak partinin açıklamalarını dinleyecek, ama bunu bizde masada kriz olarak düşünmeyiz. lider tarayıcı da benim.

– Masada kriz var mı?

Kriz yaşamadık, hiç böyle bir şey olmadı. Olsa zaten meydana çıkar. Geçen İstanbul’daydım Sabah gazetesi bir tweet atmış. “Ali Babacan’la Kılıçdaroğlu gizlice görüştü.” Ne gizli, görüşürüz zaten. Ki benden sonra Sayın Babacan diğer liderlerle görüştük. Ben İstanbul’da uzun süre kalacaktım o yüzden ilk kez konuşuldu. Sanki çok özel bir görüşme yapıyoruz. Aklını alabilir şey değil. Altı lider bir aradayız ve her zaman görüşüyoruz.

– CHP iktidarında başörtüsü sorunu olur mu?

Başörtüsünde asla sorun yaşanmaz. Hiç endişe etmesinler. Böyle bir sorun ne bizim önümüze ne gelir gelir.

“ADALAR KONUSU İŞİNE GELİYOR”

– Kıbrıs’ta son gelinen durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’ın mezarına bile doğru dürüst bakamadılar. Bize bizden, biz bakalım. Dış politikayı iç politika malzemesinden çıkmaza girersiniz. Yunanistan’ın adaları Lozan’a karşı silahlandırıldığı ortamda düşünülmeli. Dün söylenmedi ki. Şimdi kahraman. Erdoğan’ın da karşı tarafında yer alıyor. İkisi de de aile revizyonu ve halk ikisine güvenmiyor. Şimdi ikisi kayıkçı kavgasıyla iktidara tutunur muyuz sisteminde ama halktan her şeyi biliyor.

“OYUMUZ İSTİKRARLI ARTIYOR”

– Anketleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anket memnun kalıyor. Oyumuz bir yükselişte. Bu güzel bir şey. Ciddi bir kararsız kendinden emin. Olanlar da yaşayacak.

– 6’lı masanın en güçlü ve zayıf yanları neler sizce?

Altılı masanın en güçlü yanı, altı liderin demokrasiye ve adalete olan Bağlılığı. Bu. tasarımın amacımız tartışılabilir. zayıf yanınıum. Aynı uyarıla hareket ediyoruz. Bizim arzumuz Türkiye’yi huzura kavuşturmak. 6 partiyi yaşayan bir çınarın dalları gibi görünüyor. Bir kökü var. Farklı dallar aynı kökten geliyor. Bu geniş kapsamlı bir ürün sunumuna yöneliktir.

“PARTİ OLAYI OLMAKTAN ÇIKTI”

– Partide ön seçecek misiniz?

Hiç düşünmedik. Çünkü henüz henüz seçicisathına girmedik ve örgütler programına koşuyor. Seçime girersek bunu parti meclisinde konuşmamız lazım. Zaten büyük bir uzay olabilir ön seçecek hiç olmayacak. Parti meclisinin, iyin nabzını öğrenmez. Ona göre karar verilir. Bunu başarmak da düşünmemiz lazım. Amalara altılı masada konuşmadık. İller bazında anket yapılırsa daha sağlıklı sonuçlar elde edilir. Bir ilde hangi parti elde ediyor diye. Bir parti diyebilir ki biz burada daha öndeyiz. O orada olur. Oturulur, konuşulur. Olay bir parti ayrılmaya başladı. Bir Türkiye ayrılma. Onun bir sorumluluğu sorumluluğu hareket ediyor. Türkiye’yi bu içinde bulunduğu girdaptan çıkaralım, konu konuşulur. Altı partinin rakibin partisinden.

– Partilerin bazı illerinde ortak listeden gündemde mi?

Kendi içimizde bir iç yapıyoruz. Seçim Kanunu’nu temel olarak. Her parti 41 ilde seçime geçmek zorunda. Onun dışında diğerlerinde olabilir. Ama bizim katkıda bulunan partileri bağlama, çalışmalarının bizi bağlaması. Belli bir olgunluğa geçildikten sonra gelinir, konuşulur. Akademik dünyadan da böyle çalışmalar yapanlar var. Gelip bize bilgi. Biz kullanımlara erişim sağlamalarını istemek. Yani çalışmalar yapılıyor.

.

Leave a Comment