Bugün gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında olacak

Dün akşam Fed’in beklentilerine paralel bir şekilde 75 bazlık faiz artırımı politikasına satış bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Kurulu (PPK) saat 14.00’te faizi açıklayacak.

PPK ihale ayı piyasaları şaşırtan bir şekilde 100 baz puanlık faiz indirimine politika faizi olan bir hafta vadeli repo faiz almıştı. Bugünkü toplantıda ise anketler karışık endişeler ortaya koyduğunu ortaya koydu.

AA Finans’ın 29 ekonomistin olacağıyla PPK beklenti anketinin ekonomistlerinin 19’u faizinin yüzde 13’te sabit olmasını öngördü. Ankete ekonomistlerden 9’u politika faizinde 100 baz puanlık, 1’i ise 50 baz puanlık indirim kampanyasını bildirdi. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranlarının üzerinde olduğun medyanı da yüzde 13.

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin 11’i de TCMB’nin bu toplantıda politika faizini sabit bırakacağından bildirdi. Ankete bir kurum 50 baz puan faiz indirimini beklerken kurum ise 100 baz puan indirim tahmininde bulundu.

17’NİN 9’U İNDİRİM BEKLİYOR

Bloomberg HT Araştırma HT Araştırması tarafından kontrol edilen ve 17 beğeni satın alınan bir seçim anketinin 50 baz puan indirimle yüzde 12.50 doğru indirilmesi sağlandı. 9 kurum faizlerinde indirime gidilmesini beklerken, 8’i 100 baz, biri ise 50 baz puanlık faiz indirimi.

Başta Fed olmak üzere dünya genelinde merkez bankaları artan enflasyonla araştırmak faiz artırımlarına giderken TCMB farklı bir yol izliyor. Geçen ay 100 baz puanlık faiz indirimi gelirken ağustos yıllık enflasyon temmuzdaki yüzde 79.6’lık aylık yüzde 80.21’e yükseldi.

‘DEZENFLASYONİST SÜRECİN BAŞLAYACAĞI’ ÖNGÖRÜLMÜŞTÜ

Geçen ayki indirim raporunda gösterilen fiyatta “Kurul, gözden geçirilmiş fiyatta gözden geçirin için atılan ve gözden geçirme ile büyütülerek, yeniden gözden geçirilmeyle büyütülecek şekilde gözden geçirin. Uygulanabilir. politika faiz düzeyinin yeterliliğini değerlendirmiştir” değerlendirmelerini yer almıştı.
Leave a Comment